http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obnovitelne-zdroje-v-cr-se-dockaji-miliard-eu-schvalila-podporu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Obnovitelné zdroje v ČR se dočkají miliard, EU schválila podporu

28.11.2016 17:32 | PRAHA (ČTK)
Podporu zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny
Podporu zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny
Provozovatelé obnovitelných zdrojů v Česku se dočkají i příští rok vyplacení podpory několika desítek miliard korun. Evropská komise oznámila, že režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v ČR schválila. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Schválením EK podmiňoval výplatu peněz jednotlivým zdrojům Energetický regulační úřad (ERÚ). Ministr průmyslu Jan Mládek řekl, že očekává, že ERÚ neprodleně rozhodnutí komise zohlední a příslušná cenová rozhodnutí vypíše.
 

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu (MPO) mají mít provozovatelé schválených zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Analytik Petr Hlinomaz uvedl, že s benevolencí Evropské unie v záležitosti se dalo dříve nebo později počítat. "Brusel by těžko popřel nějakým krokem svou strategii v oblasti podporování obnovitelných zdrojů," dodal.

Oborové asociace rozhodnutí komise vítají. Upozorňují ale, že některým zdrojům notifikace stále chybí. MPO dříve uvedlo, že objem zdrojů, které notifikaci zatím nedostanou, je dvě až tři miliardy korun. Dodalo, že podle informací z EK bude i rozhodnutí o podpoře těchto zdrojů uzavřeno letos. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková se k problematice vyjádří v úterý.

"Mezi dosud věcně neukončená řízení spadá například vysoce účinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla (KVET), a to jak v provozech spuštěných v letošním roce, tak i provozech spuštěných před koncem roku 2015, čímž jsou ohrožena pracovní místa, ceny pro spotřebitele tepla, ale i plnění závazků ČR v oblasti úspor energie," upozornila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Podporu na letošní rok ERÚ vypsal na základě nařízení vlády těsně před koncem loňského roku. Výplatu umožnil během nepřítomnosti Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak Vitásková odvolala. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně. Kvůli chybějícímu souhlasu EK odmítal ERÚ podporu řadu měsíců vypsat už loni.

Podporu zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist