Ochránci přírody žádají řidiče, aby se vyhnuli migrujícím žábám
ČSOP vyhlásil Akci žába a snaží se zmapovat všechna nebezpečná místa na silnicích, kde hyne velké množství obojživelníků, a bude o nich informovat veřejnost i státní správu. "Do budoucna je cílem o tyto úseky s pomocí veřejnosti pečovat a obojživelníky přes ně přenášet nebo zde budovat síť podchodů," řekl Moulis. V ČR je zatím evidováno přes 300 podobných úseků, nebezpečných míst je podle Moulise ale určitě více. Do akce se může zapojit každý na webu www.csop.cz/akcezaba.
Ze všech obojživelníků jsou právě žáby nejvíce postiženy civilizačními vlivy. V posledních letech se snižuje jejich počet i druhové zastoupení, postupně totiž mizí malé vodní plochy a tůňky v polích a lesích jsou často silně znečištěné černými skládkami.
Jarní migrace žab k místům rozmnožování je pro tyto obojživelníky největším nebezpečím, neboť probíhá v poměrně krátkém čase a velmi masově. Pokud ztráty převýší 25 procent, není populace už schopná se s tím vyrovnat a dochází k úbytku. Lidé mohou na obojživelníky putující přes vozovku upozornit ochránce přírody nebo jedince přes ni přenášet. "Tímto opatřením, které je velice náročné na čas, lze zachránit až 90 procent populace," uvedl Moulis. Dále lze budovat záchytné ploty s padajícími pastmi na odchyt jedinců.
Dalším problémem snižujícím počty žab je čištění vodních nádrží v obcích v době, kdy v nich vzniká nový život. "Rádi bychom tedy apelovali na obce a hasiče, aby to udělali co nejdříve po zimě," dodal.
reklama