Desátý ročník City Nature Challenge odstartuje tento pátek. Podruhé se zapojí i Ostrava
„Pojďme spolu ukázat, že Ostrava má nejen průmyslovou tvář, ale zejména bohatou a rozmanitou přírodu, kterou stojí za to poznat a chránit,“ říká Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí, který nad akcí převzal záštitu. Už v loňském roce se do mapování ostravské přírody zapojily stovky obyvatel – od školáků přes amatérské nadšence až po odborníky a díky nim byla Ostrava nejúspěšnějším městem v České republice v počtu pozorování a čtvrtým v Evropě. „Věřím, že letošní příležitosti objevovat naši přírodu a zmapovat ji prostřednictvím zmíněné aplikace v rámci celosvětového projektu, se Ostrava zhostí ve významné míře. Město Ostrava dlouhodobě podporuje aktivity, které posilují zájem lidí o životní prostředí,“ dodává Boháč.
Pomocí bezplatné mobilní aplikace iNaturalist mohou zájemci zachytit různé druhy rostlin, volně žijících zvířat nebo hub. Sdílením fotografií přírody do aplikace pomáhají účastníci vědcům lépe porozumět ekosystémům a pokročit v oblasti ochrany přírody po celém světě. „Každá fotografie má svou hodnotu. Nemusíte být profesionální fotograf ani přírodovědec, abyste pomohli zmapovat zdejší městskou přírodu," vysvětluje Tomáš Ocásek koordinátor projektu v Ostravě. „Vše, co potřebujete, je chytrý telefon a v něm stažená aplikace iNaturalist. Jednoduše vyfoťte přírodu na vyznačeném území Ostravy, nahrajte fotku do aplikace a ta vám pomůže zjistit, jaký druh jste právě objevili. Každý jeden nahraný záznam v podobě fotografie, je evidován jako pozorování. Všechna tato pozorování uskutečněná během 25.–28. dubna na území Ostravy se započítávají do výsledků City Nature Challenge,“ dodává Ocásek.
Během čtyř dnů se bude možné zapojit nejen do samostatného pozorování, ale také do organizovaných průzkumů a vycházek s odborníky, které proběhnou na různých místech Ostravy během pátku a soboty. Do terénu vyrazí experti z Ostravského muzea, Ostravské univerzity, Slezské ornitologické společnosti i zoologické zahrady. Účastníky provedou vybranými lokalitami a pomohou s určováním druhů pomocí aplikace.
V pátek a v sobotu se zájemci mohou bezplatně zúčastnit například vycházek na haldu s pozorováním rostlin a hmyzu, ranní ornitologické procházky v přírodní rezervaci Rezavka nebo exkurze na Landek s odborníky z Ostravského muzea. „City Nature Challenge je skvělá příležitost pro každého, kdo se zajímá o přírodu. Ať už jste začátečník, nebo zkušený přírodovědec, můžete se zapojit,“ uvedl ředitel Ostravského muzea Filip Petlička. Tato akce podle jeho slov podporuje nejen vědecký výzkum, ale také nám všem ukazuje, jak rozmanitá je příroda kolem nás. „Budeme velmi rádi, když se podaří navázat na loňský úspěch. Díky aktivnímu zapojení ostravských školáků a veřejnosti loni Ostrava zvítězila v počtu pozorování v rámci České republiky a obsadila 4. místo v evropském žebříčku,“ uzavírá Filip Petlička.
reklama