Povodně, sucha, silný vítr a teplotní extrémy - hlavní projevy klimatu, na které by se měly obce připravit
Každá obec musí řešit něco jiného. "Hořovice, které nedávno zažily krupobití, budou řešit, jak při podobných situacích zajistit, aby nedošlo k vyplavení spodní části obce," říká Michael Pondělíček, který projekt Adaptace sídel na změnu klimatu vedl. "Hradec Králové by se měl zaměřit na to, jak v době sucha zajistit pitnou vodu." Hrozbou by pro toto krajské město mohlo být i ledovka. "V lesních knihách, které sahají 250 let zpět, není o ledovce jediná zmínka. Dvě ledovky se objevily v minulých dvou letech," říká Pondělíček. Pro město, kde je hromadná doprava postavená na trolejbusové dopravě, je ledovka riziko, na které by se mělo připravit.
Loni v říjnu byla přijata národní Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR. Jde o střešní dokument, od kterého by se měly odvíjet krajské strategie a od nich strategie městské či obecní. „Sídla, pokud chtějí přežít, se musí připravit na to, co mohou změny klimatu přinést. Například na výpadky v dodávkách vody,“ říká Michael Pondělíček z organizace Civitas per Populi, která spolu s Ústavem výzkumu globálních změny AV ČR, organizací Porsenna, Agenturou Koniklec a Ekocentrem Koniklec připravila sadu nástrojů, které mohou být užitečné městům a obcím.
Metodika tvorby adaptační strategie sídel na změnu klimatu je 45stránkový dokument, který může starostům a jejich úředníkům pomoci připravit si vlastní strategický materiál. Není žádné přednastavené řešení, protože každá obec či město má trochu jiné podmínky. Ať už co do velikosti, tak co do polohy, geografických charakteristik a podobně.
Metodika byla odzkoušena na třech obcích, na malé Dobrušce, Žďáru nad Sázavou a velkém Hradci Králové. „Materiál je připravený tak, aby si s ním poradil i starosta malé obce, který pod sebou nemá úřednický aparát,“ říká Michael Pondělíček. Vytvoření si vlastní strategie adaptace na klimatické změny se podle něho může hodit při žádání o dotace.
Kromě metodiky je obcím a městům přístupný elektronický asistent, který je provede tvorbou vlastní adaptační „roadmap“. Asistent je určený primárně pro malé a střední obce, které nemají úředníků nazbyt. Na webu jsou také zpracované případové studie, kde je možné si udělat představu o tom, jaký druh dokumentu může pro obec vzniknout.
Pro potřeby obcí a měst také vznikla znalostní báze, kde mohou najít veškeré potřebné dokumenty, které se mohou při tvorbě a financování vlastní adaptační strategie hodit. V dohledné době vyjde tématicky laděná kniha, určená pro obecní úřady. "Nikdo neumí říct, co kdy a kde bude. Přesto musíme přemýšlet, co by se mohlo stát a být na to připraveni," říká Vladislav Bízek, jeden z autorů knihy.
reklama