Školy a školky mohou žádat příspěvek na úly, skalky či kompostéry
Peníze lze získat například na pěstitelské nebo bylinkové zahrady, na venkovní učebny, názorné přírodní laboratoře i na včelí úly, skalky, jezírka, meteorologické budky či naučné stezky po školním pozemku. "Při dnešním, téměř virtuálním životním stylu našich dětí je třeba přesměrovat je ven, do přírody. Proto nabízíme školám, školkám a ekocentrům nové finanční prostředky tak, aby mohly vybudovat kvalitní technické a didaktické venkovní zázemí pro názornou ekologickou výchovu a motivovaly tak děti k zájmu o přírodu a péči o životní prostředí," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Částka 50 milionů korun je rozdělena na tři díly. Největší z nich, 24 milionů korun, připadne základním školám a příspěvkovým a neziskovým organizacím zaměřeným na ekologickou výchovu. Mateřské školy se mohou ucházet o 20 milionů korun. Zbývajících šest milionů půjde lesním školkám a lesním klubům. Ty mají proti klasickým školám a školkám širší paletu možností, na co peníze použít. "Chceme pomoci těmto zařízením zajistit hygienické, stravovací a odpočinkové zázemí tak, aby naplnily legislativní požadavky pro provoz lesních mateřských škol," dodal Brabec.
Jedna škola či jiná organizace může dostat 50.000 až 500.000 korun, nejvíce ale 85 procent nákladů. Podmínkou je, že musí respektovat zásady pro enviromentální vzdělávání a dodržet metodiku uvedenou na stránkách ministerstva. Peníze na tyto účely půjdou z Národního programu Životní prostředí poprvé. V minulosti byly vypsané dvě podobné výzvy, financované byly ale z evropských peněz. Jak uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman, podpořily 450 projektů částkou 918 milionů korun.
reklama