Studenti navrhli pro Toulcův dvůr systém nakládání s dešťovou vodou, který uspoří vodu pitnou
Jejich návrh počítá s tím, že by se podařilo tak ušetřit až 900 m³ pitné vody, což odpovídá zhruba 20 % celkové roční spotřeby střediska. Opatření by také zmírnilo erozi pozemku. Návratnost investic při tom odhadli zhruba na 9 let. Pro Toulcův dvůr coby středisko ekologické výchovy by vznikl další praktický edukační prvek.
Odborná porota ve finále, které proběhlo ve čtvrtek 9. března v Brně, rozhodovala mezi šesti projekty. Podle koordinátorky soutěže Zuzany Šeptunové letos soutěžící prezentovali zejména projekty zaměřené na zadržování a využití dešťové vody nebo přírodě blízké čištění vody (s pomocí rostlin či řas). Návrh úspory pitné vody v Toulcově dvoře v soutěži nakonec obstál a odnesl si Cenu Nestlé ve výši 30 tisíc Kč. Finanční odměny si odnesli také autoři návrhu kořenové čistírny odpadních vod pro obec Malá Losenice na Vysočině (2. místo) a návrhu hospodaření s dešťovými vodami ve výrobním areálu LIKO-S na Slavkovsku (3. místo).
Soutěž usiluje o propojování mladých kreativců přímo se zadavateli. „Soutěžící navrhli požadovaná řešení pro konkrétní lokality a budovy, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že jejich projekty neskončí v šuplíku, ale budou mít další uplatnění. Máme radost, že loňští vítězové ve spolupráci s obcí Doubravník započali realizaci části svého soutěžního návrhu – konkrétně odtrubnění úseku potoka a vytvoření několika vodních prvků,“ dodává v závěru ke smyslu soutěže Zuzana Šeptunová.
reklama