Policejní střelci odlovili na Jablonecku jen čtyři divočáky, přesunou se jinam
Zapojení policie do odlovu divočáků schválila v srpnu vláda, nelíbí se ale některým myslivcům. Odstřely jsou plánované do 12. prosince. V příštím týdnu budou pokračovat opět od pondělí do čtvrtečního rána vždy ve večerních a nočních hodinách. "Opět budou nasazeni policisté, kteří budou perimetr hlídat, aby tam nikdo nevkročil," doplnila policejní mluvčí. Na uzavřenou oblast budou upozorňovat cedule a také sms zprávy. Bezpečnost všech lidí je podle Rubášové prioritou.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Léčba není. V Libereckém kraji potvrdila laboratoř první případ nákazy 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se infekce potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých. Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření.
Podle Státní veterinární správy se africký mor v kraji posouvá na jih, kde jsou větší komerční chovy domácích prasat. "Snížení populace divokých prasat je jedním z důležitých instrumentů proti šíření nákazy. Obdobné aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017. ČR se tehdy stala první státem, kterému se nákazy na svém území podařilo zcela zbavit a zabránit tak velkým ekonomickým ztrátám," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Na Zlínsku se tehdy podařilo policejním střelcům odlovit 145 divokých prasat.
reklama