Město Úvaly se kompletně zeleně proměnilo. Díky tomu je inspirací i vítězem Adapterra Awards
Město také dostalo 50 tisíc korun na další adaptační opatření od společnosti Heidelberg Materials. “Tento projekt je vynikajícím příkladem toho, jak může městská adaptace na změnu klimatu probíhat systematicky a inspirativně. Komplexní přístup města Úvaly k plánování a péči o zeleň nejenže vytváří příjemné prostředí pro své obyvatele, ale také slouží jako vzor pro další města, která se chtějí adaptovat na probíhající změnu klimatu,” poukazuje mluvčí společnosti Klára Šestáková.
Pečlivá příprava, základ úspěchu
Vraťme se ale do města Úvaly roku 2016. Základem úspěchu bylo detailní a strategické plánování. Na základě Generelu zeleně město rozdělili do dvou set ploch, autoři projektu z ateliéru ŠTEFLOVI popsali stávající i cílový stav, vytvořili pasport zeleně, plán péče o ni a pěstební opatření. To zajišťuje, že je každodenní údržba a rozvoj zeleně systematická a efektivní. Projekt autoři od samého začátku pečlivě konzultovali se zástupci i obyvateli města. Díky tomu se vyřešily všechny potenciální problémy a rizika a také zohlednily potřeby a přání všech zúčastněných. „Tento přístup zajistil, že konečná koncepce je promyšlená a podporovaná jak městem, tak jeho obyvateli,“ vysvětluje za ateliér Eliška Vraspírová.Celkově vysázeli přes tři stovky stromů, dalšími příklady jsou izolační clony podél ulic a nové zelené ostrůvky na parkovištích ochlazující město, nebo snížené obrubníky a vyspádování chodníků do trvalkových záhonů, aby se dešťová voda zasakovala do půdy a neodtékala do kanalizace. Město také instaluje akumulační nádrže na dešťovou vodu k využití na zalévání. Problémy s kabely, dotace se ale vydařily
Jednou z největších výzev realizace byla výsadba stromů v ulicích. Inženýrské sítě, jako jsou vodovody, plynovody a elektrické kabely jí často bránily nebo výrazně komplikovaly. „Přesto se město nevzdalo a nadále usilovně pracovalo na nalezení nejlepších možných způsobů, jak přinést více zeleně do veřejných prostor i přes tyto technické překážky,“ pochvaluje Vraspírová.
Náklady na zpracování Generelu zeleně a navazujících projektů se pohybovaly v rozmezí 200 až 600 tisíc korun, realizace osmi nejvýznamnějších projektů vyšla přibližně na 5,2 milionu korun z rozpočtu radnice ale i dotací, na které město díky výborně připravené strategii dosáhlo.
Přečtěte si také |
Obnovená rašeliniště v Krkonoších ocenil sám tetřívek. Stala se i vítězem Adapterra AwardsVeřejnost i odborná porota soutěže Adapterra Awards letos vybírali z dvacítky finalistů. Vítěze zvolili i v dalších kategoriích. Jejich příběhy přineseme v dalších týdnech.
reklama
Ekolist je ve finanční tísni. Prosíme, pomozte mu ji překonat!