https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/staveni-budoucnosti-smer-udava-administrativni-budova-ocenena-adapterra-awards
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavění budoucnosti? Směr udává administrativní budova oceněná Adapterra Awards

1.12.2024 05:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Administrativní budova Kloboucké lesní slouží jako laboratoř firmy, kde ukazují, jak lze přistupovat k udržitelnému stavitelství a dřevostavbám.
 
Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi, to vše vsazeno do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody. Taková je administrativní budova firmy Kloboucká lesní, vítěz kategorie Průmysl soutěže Adapterra Awards pořádané Nadací Partnerství a Integra Constulting, která podobné projekty hledá a oceňuje.

Firma Kloboucká lesní budovou demonstruje, že udržitelné stavitelství není jen o splnění dotačních politik a stavebních norem, ale o celkovém přístupu k využití přírodních zdrojů a energetické efektivitě. Chce také inspirovat ostatní firmy, stavebníky i širokou veřejnost k zodpovědnému a promyšlenému přístupu k výstavbě a využívání dřeva jako stavebního materiálu.

“Na projektu oceňujeme nejenom krásný architektonický návrh a provedení, ale zejména přirozené a funkční využití moderních technologií, především fotovoltaiky, která nejen že pomáhá pokrývat energetickou spotřebu budovy, ale chytře slouží i jako prvek stínění,” komentuje vítězný projekt Michal Hrabí, COO společnosti SOLSOL, která firmě za vítězství darovala přenosnou elektrocentrálu.

Dřevo na stavbu pochází z blízkých lesů

Konstrukci nové budovy vyrobili výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě – ve vlastní výrobní lince několik desítek metrů od stavby. “Dřevo je nejprostší a nejstarší stavební materiál. Způsob zpracování je však ryze současný. Použity jsou profily BSH, vlajková loď produktů společnosti,” poukazuje za společnost David Vidomus.

Většina dřeva použitého na stavbu je z nedalekých lesů, převážně jde o beskydský smrk. Při výběru se kladl důraz na kresbu i hustotu vláken dřeva a podle toho se také vybíral les, kde probíhala těžba.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Budova se dá celá rozložit a složit na jiném místě. Jedinou napevno položenou částí je betonové jádro. Nejsložitější bylo získat potřebná povolení, aby třípatrová dřevostavba mohla vyrůst. “Česká legislativa totiž dřevěným projektům takového rozsahu příliš nakloněna není, zejména kvůli požární bezpečnosti,” dodává Vidomus. Chvíli také trvalo najít statika a projektanta, kteří si dokázali s projektem takového rozsahu poradit.

Náklady na provoz jsou skoro minimální

Jižní část střechy tvoří fotovoltaické panely, které uspokojí energetickou spotřebu domu a zároveň zastupují funkci střešní krytiny. Fotovoltaickou elektrárnu doplňuje bateriový systém, přebytky vyrobené energie směřují na pokrytí energetických požadavků výroby firmy.

Voda ze střechy putuje do nadzemních nádrží po obou stranách budovy, které v letních měsících výparem vody přirozeně ochlazují okolní vzduch. Vodní plocha také umí odrážet rozptýlené světlo i do hlubších částí interiéru, takže jej přirozeně osvětlují. Voda přepadem putuje do podzemních akumulačních nádrží pro zpětné použití ve výrobě i při zalévání zeleně.

Zdrojem pro vytápění je centrální kotelna, kde hlavní palivovou surovinou je štěpka vlastní produkce. Díky obnovitelným zdrojům energie a lokálním surovinám z vlastní výroby jsou náklady na provoz budovy minimální.

Veřejnost i odborná porota soutěže Adapterra Awards letos vybírali z dvacítky finalistů. Vítěze zvolili i v dalších kategoriích.


reklama

 
foto - Dušková Markéta
Markéta Dušková
Autorka je pracovnice Nadace Partnerství.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.12.2024 06:20
Když koukám na rozměry použitého dřeva, tak se musím ptát -
to je z místních lesů, nebo dovezené z ciziny a když ano, tak z kterého státu,
co ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.12.2024 17:05 Reaguje na smějící se bestie
To jsou všechno lepené hranoly za nepředstavitelnou cenu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.12.2024 18:50 Reaguje na Jiří Svoboda
I ty bývají z ciziny.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.12.2024 17:03
O tepelných ztrátách objektu se raději nehovoří.

Má-li toto být vzor pro budoucí výstavbu, tak potěš pánbůh.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.12.2024 18:41
Pro jakoukoliv výstavbu jsou největší překážkou stavební předpisy. Tam je brzda, která komplikuje vznik zajímavých staveb, jako třeba této.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

2.12.2024 07:10
Dřevo je krásný materiál. Je super, že budovu lze demontovat. Chtěl bych se znalců zeptat. Když se teď prosazuje, alespoň tady zde na ekolistu i velké stavby domů a mostů ze dřeva. Zda lesy v ČR na to kapacitně stačí aniž bychom je zplundrovali. Už tak jsou v bídném stavu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.12.2024 09:35 Reaguje na Aleš Nebáznivý
A co tou demontáží získáte? Haldu lepených dřevěvých hranolů, které jsou v podstatě nebezpečným odpadem.
Odpovědět
va

vaber

2.12.2024 09:15
Zda li je taková stavba udržitelná nevím, ale zdá se ,že byla postavena na zelené louce a to je zcela určitě neudržitelné.
Každému je jasné ,že vše zastavět nelze a kde je udržitelná, hranice kolik místa ,kde je nyní zeleň, lze zastavět.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist