Administrativní budově z palet na životním prostředí záleží. Oceňují to zaměstnanci i Adapterra Awards
Projekt z pera architektonického Projektstudio EUCZ klade důraz na ekologickou uvědomělost a hospodaření s přírodními zdroji, což z něj činí vzorový příklad moderní a odpovědné výstavby. Není proto divu, že se stal vítězem kategorie Budovy soutěže Adapterra Awards pořádané Nadací Partnerství a Integra Constulting, která tyhle projekty hledá a oceňuje.
Zeleň na střeše i zdech proti přehřívání
Porota vyzdvihla zejména opětovné využití materiálů jako jsou palety a unimobuňky. To snížilo nejen náklady na stavbu, ale také uhlíkovou stopu celého projektu. "Recyklace materiálů a zelená řešení ve výstavbě nejen šetří zdroje, ale také vytváří příjemné pracovní prostředí, které se stalo oblíbeným místem pro zaměstnance," poukazuje za architekty Radka Ulmanová.
“V SOLSOL rádi vidíme, když se při návrhu a realizaci adaptačních opatřeních přirozeně uvažuje o propojení přírody a moderních technologií a postupů. Moderní technologie jako jsou rekuperace, tepelná čerpadla nebo fotovoltaika skýtají možnosti, které mohu výrazně snižovat uhlíkovou stopu ” doplňuje Michal Hrabí, COO společnosti SOLSOL, která vítězi věnovala přenosnou elektrocentrálu Growatt Infinity 1500. Ta se dá použít jak při kempování venku, tak při výpadku proudu pro napájení elektronických zařízení.
Střechy budovy pokryla zeleň a fasádu obložili starými přepravními paletami, které slouží jako opora pro popínavé rostliny. Obojí zamezuje přehřívání budovy a pomáhá udržovat příjemnou teplotu v jejím okolí. Příjemně je ale i uvnitř. Venkovní žaluzie brání průniku slunečních paprsků přes okna do interiéru, dostatek denního světla zajišťuje střešní světlík a prosklená podlaha. Parkoviště využívá místo betonu zatravňovací dlažbu, která umožňuje růst trávy, zasakování vody a brání tak jejímu odtoku do kanalizace.
Údržba minimální, obnova skoro zadarmo
Tepelné čerpadlo s integrovaným elektrickým dohřívačem umístěným na střeše zajišťuje teplo a ohřev vody, což výrazně snižuje spotřebu energie. V nové administrativní budově také sbírají dešťovou vodu a využívají ji ke splachování toalet a pisoárů, díky čemuž šetří spotřebu vody pitné.Přečtěte si také |
Budoucnost stavebnictví: Jak řešit výzvy udržitelnosti?Cena rekonstrukce a přístavby vyšla na 30 milionů korun z vlastních zdrojů. Na ostatním se ale ušetří. „Údržba hmotné stavby je, s ohledem na použité materiály, minimální. V případě potřeby obnovení fasády se jedná o téměř beznákladovou záležitost. Náklady na technologický provoz jsou díky obnovitelným zdrojům energie časově nenáročné,“ uzavírá Ulmanová.
Veřejnost i odborná porota soutěže Adapterra Awards letos vybírali z dvacítky finalistů. Vítěze zvolili i v dalších kategoriích. Jejich příběhy přineseme v dalších týdnech.
reklama