Celoživotní projekt, říkají manželé o své zahradě. Její šetrný provoz i estetickou hodnotu vyzdvihla Adapterra Awards
Jejich úsilí se promítlo v online hlasování o Cenu sympatie soutěže Adapterra Awards pořádané Nadací Partnerství a Integra Constulting, která podobné projekty hledá a oceňuje. Vedle odborné poroty vyzdvihla projekt i široká veřejnost. Lidé udělili zahradě 2750 hlasů, díky čemuž získala Cenu sympatie.
Společnost Deloitte je hrdá na to, že může podpořit ocenění tak inspirativního projektu částkou 50 000 Kč. Podle ní si Zahrada Panorama získala srdce veřejnosti nejen svou krásou a kouzlem, ale také tím, jak ukazuje, že i zanedbané místo může být přeměněno v kvetoucí ekosystém. „Je to skvělý příklad toho, jak může příroda a technologie harmonicky spolupracovat, a přináší vizi, která je dosažitelná a povzbuzující pro každého z nás. Tento projekt dokazuje, že udržitelné a biodiverzní řešení máme na dosah ruky a může nás inspirovat k proměně vlastního okolí,“ uvádí Antonín Weber ze společnosti Deloitte.
Mají tu úrodu jako v Itálii
Jak sami manželé říkají, jedná se o celoživotní projekt a zahrada je navržena tak, aby ji zvládli opečovat i ve stáří. Je v ní vysazeno množství stromů a keřů, které vytvářejí stín a chrání půdu před erozí. Najdeme tu také přírodní květnaté louky a uměle vytvořenou step, což podporuje biodiverzitu. Část rostlin manželé pěstují na retenčních stolech, které akumulují závlahovou vodu a zvyšují vzdušnou vlhkost.„Jednou z nečekaných výzev bylo pěstování vinné révy v Českém ráji v nadmořské výšce 400 metrů. Produkce je sice malá, ale vínu se díky měnícím se klimatickým podmínkám daří,“ líčí majitel a zahradní architekt Petr Halama. Oteplování se projevuje pozitivně také na růstu teplomilných rostlin, prosperují tu fíky, cicimek čínský, několik odrůd kiwi, žlutodřev čínský nebo velkoplodé hlohy.
Voda ze střechy domu, ze zimní zahrady a oranžerie je sváděna přes odkalovací šachtu do akumulační podzemní nádrže, kam je odváděn i hladinový přepad koupacího jezírka. Nádrž má kapacitu 22 kubíků a voda je odtud přečerpávána do okrasného jezírka v zimní zahradě. Tam se ohřívá na teplotu skleníku a jímá se do závlahového systému. Koupací jezírko pomáhá regulovat teplotu okolí a je samočistící díky pomalému proudění vody přes kořenové a rostlinné zóny.
Poradili si s výzvami. Třeba se skálou
Při budování Zahrady Panorama narazili manželé Halamovi na několik překážek. Největší výzvou bylo financování, protože celý projekt realizovali jen s malou hypotékou a úsporami ze stavebního spoření. Proces vyžadoval hodně trpělivosti a přizpůsobování se aktuálním finančním možnostem. Například při zahájení hrubých zemních prací narazili na skálu. Aby zachovali plánované zapuštění staveb pod úroveň terénu, museli objednat velkou techniku s kladivem, která vyhloubila prostor pro sklep a zapuštěnou oranžerii.Rodina se o údržbu zahrady stará sama s využitím techniky, kterou disponuje díky vlastní zahradnické firmě. Náklady na spotřební materiál činí ročně kolem 30 až 50 tisíc korun, nejdražší je vytápění skleníků a zimní zahrady.
Veřejnost i odborná porota soutěže Adapterra Awards letos vybírali z dvacítky finalistů. Vítěze zvolili i v dalších kategoriích.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Honza Honza
7.12.2024 07:32Anyr
7.12.2024 11:49Ale pro mne není nad japonskou filozofii zahrad (která nemá nic společného s tím rádoby moderním morem "japonských zahrad", co se šíří světem). Velice inspirativní je třeba https://www.tokyo-park.or.jp/teien/en/kiyosumi/movie.html - hontouni kirei niwa desuyoneeee... :)