Asociace vodní turistiky a sportu: Poslanci se chystají schválit legislativní zmetek k malým vodním elektrárnám
Sice vodní elektrárny neprodukují žádné emise při výrobě, ale příčná překážka v podobě jezu, nutná pro odvod vody z koryta toku na elektrárnu, již ano. V jezové zdrži se usazují sedimenty, ze kterých se pak tvoří velmi nebezpečný skleníkový plyn metan i další skleníkové plyny. Jak změřili pracovníci Univerzity Palackého v Olomouci, v jezové zdrži se vyprodukuje až 150x více metanu, než kdyby jez neexistoval. Na ploše 11,13 ha vzdutí 3 jezů se vyprodukovalo 376 kg CH4 za jeden den.
Tyto sedimenty jsou navíc brány jako toxický odpad. Letošní povodně ukázaly, jak jsou nebezpečné. Mnohde se vytvořily bahnité vlny, které tento odpad při vylití z koryta odnášely dále. To, co jinak končí jako nebezpečný odpad likvidovaný za přísných podmínek, mají teď lidé na zahrádkách, polích a v domech.
Příčná překážka má ale také zásadní dopad na místní floru a faunu, kdy velmi negativně ovlivní říční život, vymizí zde reofilní druhy živočichů a z nadjezí se stane jen velký rybník, kde se za teplých dní odpařuje velké množství vody. Pod jezy pak bývá sucho a řeka už není řekou, ale jen kanálem do malých vodních elektráren, které přitom vyrobí sotva 1 % celkové energie.
Platíme za to ale velmi vysokou daň v podobě nevratně zničených řek, které už neplní svou funkci a jsou předmětem jen zisku jednotlivců. Už i na Balkáně pochopili význam tekoucích řek, jakožto životadárné tepny a zakázali zde výstavby vodních elektráren. Sice máme trochu energie, ale nemáme v řekách lososy (dříve jídlo chudých), vranky, mihule, úhoře ... Jaké další náklady platíme my všichni, kolik máme MVE a že 1400 z nich vyrobí pouze 6 promile celkové spotřeby, si můžete přečíst na Co stojí daňové poplatníky MVE.
To, že nebude mít malý zdroj z vody veřejnou podporu ale neznamená, že by se nemohly malé elektrárny stavět. Jen budou muset projít hodnocením, jestli jejich provozem nedojde k ohrožení přírody, tedy jako dosud. Schválením veřejné podpory ale dojde k tomu, že prodáme naše řeky soukromým developerům a zničíme i poslední zbytky tekoucích řek z našich daní (dotace), které potečou mimo koryta do nenasytných turbín za mizivé procento vyrobené elektřiny. V rámci EU máme jednu z nejvyšších fragmentací řek, kterou jsme se přitom zavázali snižovat a navíc byla schválena i směrnice, která požaduje volně tekoucí řeky.
Napište svému svému poslanci do 19. 11. 2024, že:
Nesouhlasíme, aby v rámci sněmovního tisku 656 byl schválen na 119. schůzi pozměňovací návrh B posl. Adamce (komplexní PN), a tím bude vyvoláno hlasování pod bodem A, kde nesouhlasíme se schválením bodů A19 a A20. Tyto návrhy totiž snižují veřejnou podporu zdrojům z vody z 1 MW na 0,015 či 0,025 MW, což bude v kolizi s jinými zákony (114/1992, 254/2001), které naopak odepírají veřejnou podporu těmto zdrojům. Vznikne tak legislativně značně nepřehledná situace a správní orgány budou jen obtížně volit mezi dvěma veřejnými zájmy. Požadujeme, aby i nadále byly nové malé vodní zdroje posuzovány s ohledem na jejich vliv na životní prostředí, tedy aby neměly veřejnou podporu, proto s pozměňovacím návrhem na podporu těchto zdrojů nesouhlasíme! Ochrana posledních zbytků tekoucích řek je pro nás prioritou a v nadcházejících volbách budeme dávat přednost těm stranám, které nepodpoří toto snížení výkonu u vodních zdrojů OZE.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Honza Honza
18.11.2024 14:40Pro ryby bych udělal nějaké propustě.
Je to stejné jako zákaz zalévání stromů ve městě za letního vedra.
Voda se má zachycovat jakýmkoli způsobem, ne ji nechat odtékat pryč z republiky!
Radim Polášek
18.11.2024 15:58 Reaguje na Honza HonzaOvlivnění vodního prostředí jezy závisí podle mne nejvíc na tom, jestli a jak se provádí pravidelná údržba vodního díla, zejména jeho čištění.
Správně postavené vodní dílo, jako jez, zvyšuje diverzitu vodního prostředí a omezuje totální vylovení vodního toku rybími predátory.
A i malé vodní dílo o výkonu pár kilowatt může v režimu regulace zlepšovat parametry místní elektrické sítě a omezovat potřebu posilování té elektrické sítě.
smějící se bestie
18.11.2024 18:37 Reaguje na Radim PolášekSlavomil Vinkler
18.11.2024 18:39 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Řezáč
18.11.2024 19:03 Reaguje na Radim Polášekpříroda nepotřebuje naše přefouknutá díla, aby mohla fungovat, umí to zpravidla lépe a jednodušeji.
Malé vodní dílo? efekt vynaložených nákladů je kde?