https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-zemetreseni-v-kalifornii-pred-lety-mohla-zpusobit-tezba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Zemětřesení v Kalifornii před lety mohla způsobit těžba

1.11.2016 09:25 | PRAHA (ČTK)
Dosud se předpokládalo, že zemětřesení v oblasti Los Angeles nebyla výsledkem lidské činnosti, řekla seizmoložka USGS Sue Houghová, která výzkum vedla. Ilustrační snímek San Francisca pobořeného zemětřesením.
Dosud se předpokládalo, že zemětřesení v oblasti Los Angeles nebyla výsledkem lidské činnosti, řekla seizmoložka USGS Sue Houghová, která výzkum vedla. Ilustrační snímek San Francisca pobořeného zemětřesením.
Licence | Volné dílo (public domain)
Těžba ropy mohla být příčinou zemětřesení, která ve 20. a 30. letech minulého století zasáhla oblast Los Angeles v Kalifornii. Naznačuje to nová studie amerických geologů. Týkat se to může i zemětřesení z roku 1933, při kterém zemřelo více než 100 lidí. Pokud se závěry výzkumu potvrdí, bude to první důkaz spojitosti mezi těžbou ropy a smrtelným zemětřesením ve Spojených státech, uvedla včera agentura AP.
 

Vědci z americké geologické služby USGS zkoumali historické záznamy a identifikovali 13 zemětřesení, jejichž příčinou mohla být ve 20. a 30. letech těžba ropy. K těmto zemětřesením by patřily také otřesy o síle 6,4 stupně, které v roce 1933 zasáhly přístavní město Long Beach.

Dosud se předpokládalo, že zemětřesení v oblasti Los Angeles nebyla výsledkem lidské činnosti, řekla seizmoložka USGS Sue Houghová, která výzkum vedla.

Technika těžby ropy se v průběhu let změnila, takže závěry studie nemusejí znamenat, že stejná hrozba trvá i dnes. Loňská studie, kterou uskutečnila USGS ve spolupráci s Kalifornským technologickým institutem, neprokázala, že za zemětřesení po roce 1935 mohou lidé.

Zemětřesení způsobená lidskou činností byla v centru veřejného zájmu už dříve. Například narůst seizmické aktivity ve státech Texas a Oklahoma spojovaly některé studie s praxí vstřikování vody do vrtů, které využívají nové techniky těžby, známé jako hydraulické štěpení. Otřesy způsobily škody na majetku, ale žádná úmrtí.

Jižní Kalifornie zažila ropný boom po roce 1892, kdy byla ropa objevena severně od dnešního centra Los Angeles. Když na místě ropa došla, vrty se posunuly na jih do Sante Fe Springs, Torrance a Long Beach.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist