https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-bude-resit-surovinovou-politiku-ekologicti-aktiviste-ji-kritizuji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda bude řešit surovinovou politiku, ekologičtí aktivisté ji kritizují

25.1.2016 09:57 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvu životního prostředí ani Úřadu vlády se nelíbí pasáž, ve které MPO zmiňuje, že budoucí novelizaci horního zákona by měla předcházet diskuze o vyřešení institutu vyvlastnění za adekvátní náhradu ve prospěch státu v případě zásadního ohrožení energetické či surovinové bezpečnosti státu. Formulace je vzhledem k různým možnostem výkladu zneužitelná, upozornily také ekologické organizace Hnutí Duha a sdružení Calla
Ministerstvu životního prostředí ani Úřadu vlády se nelíbí pasáž, ve které MPO zmiňuje, že budoucí novelizaci horního zákona by měla předcházet diskuze o vyřešení institutu vyvlastnění za adekvátní náhradu ve prospěch státu v případě zásadního ohrožení energetické či surovinové bezpečnosti státu. Formulace je vzhledem k různým možnostem výkladu zneužitelná, upozornily také ekologické organizace Hnutí Duha a sdružení Calla
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministři budou v pondělí řešit znění nové surovinové politiky ČR v oblasti nerostných surovin. Samotný dokument ale prozatím schvalovat nebudou, zadají pouze posouzení vlivu koncepce na životní prostředí (proces SEA). Vyplývá to z předkládací zprávy materiálu, který má ČTK k dispozici. Návrh kritizují ekologičtí aktivisté. Nelíbí se jim například záměr další těžby uranu v ČR.
 

Ministerstvo průmyslu (MPO) v dokumentu uvádí, že prioritou Česka v surovinové politice zůstává bezpečnost dodávek. Mezi dalšími strategickými cíli pak materiál zmiňuje například ekonomicky přijatelné ceny surovin pro zpracovatele a spotřebitele nebo přednostní využívání surovin z domácích zdrojů, pokud je to ekonomicky a ekologicky možné. Podobné cíle obsahuje dosud platná surovinová politika ČR z roku 1999.

Například u těžby černého uhlí dokument připomíná, že ČR sice stále disponuje relativně velkými celkovými zásobami v řádu miliard tun, ne u všech ložisek se ale těžba ekonomicky vyplatí. S odkazem na aktuální problémy černouhelné společnosti OKD upozorňuje, že současná situace v evropském černouhelném hornictví je velmi složitá. Důvodem jsou zejména nízké světové ceny komodity. "V nastalé situaci je prioritou udržení alespoň části těžených lokalit v provozu," uvádí materiál.

Dokument řeší i budoucí tuzemskou těžbu uranu. Připomíná, že jeho těžba by se do budoucna mohla přesunout z Rožné na Žďársku do Brzkova na Jihlavsku. Dokument o přípravě případné těžby v Brzkově schválila vláda v prosinci 2014. O výstavbě dolu jako takové má pak vláda podle návrhu surovinové politiky rozhodnout zhruba kolem roku 2020. Proti těžbě na Jihlavsku ale dlouhodobě vystupují místní občané i ekologové.

"Investice několika miliard korun do nového dolu a rekonstrukce úpravny uranu by jen zvýšila dluh, který splácíme po předchozí éře uranového dobývání. Těžba sama by také byla neekonomická, praktické přínosy pro energetiku minimální, ale dopady do života okolních měst a obcí citelné," uvedl energetický konzultant sdružení Calla Edvard Sequens.

Návrh jde na vládu s několika rozpory. Ministerstvu životního prostředí ani Úřadu vlády se nelíbí pasáž, ve které MPO zmiňuje, že budoucí novelizaci horního zákona by měla předcházet diskuze o vyřešení institutu vyvlastnění za adekvátní náhradu ve prospěch státu v případě zásadního ohrožení energetické či surovinové bezpečnosti státu. Formulace je vzhledem k různým možnostem výkladu zneužitelná, upozornily také ekologické organizace Hnutí Duha a sdružení Calla.

Těžba hlavních nerostných surovin v Česku dlouhodobě a trvale klesá. Zdeněk Venera, ředitel České geologické služby, která sbírá a zpracovává údaje o geologickém složení státního území, již dříve ČTK řekl, že důvodem je mimo jiné odmítavý postoj části veřejnosti k těžbě. Nejvíce se v tuzemsku těží hnědé uhlí a stavební kámen.

Přehled domácí těžby hlavních nerostných surovin (v kilotunách)
Suroviny 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Hnědé uhlí 47.456 45.354 43.931 46.848 43.710 40.585
Stavební kámen* 39.957 37.657 33.350 33.207 29.565 30.384
Štěrkopísky* 15.786 13.084 11.140 12.424 11.045 9.623
Vápence a cementářské suroviny 11.465 9.488 9.828 11.244 9.858 9.605
Černé uhlí 12.197 10.621 11.193 10.967 10.796 8.610
Kaolin** 4.497 3.374 4.129 4.266 3.942 3.717

Zdroj: Česká geologická služba.

* Objem těžby z tzv. výhradních ložisek, která jsou majetkem státu

** Součet roční těžby surového a plaveného kaolinu


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist