http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zaricske-louky-na-kromerizsku-jsou-prirodni-pamatkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Záříčské louky na Kroměřížsku jsou přírodní památkou

18.11.2016 14:50 | ZLÍN (ČTK)
Záříčské louky jsou domovem modráska bahenního.
Záříčské louky jsou domovem modráska bahenního.
Zaříčské louky nedaleko Chropyně na Kroměřížsku jsou přírodní památkou. Rozhodli o tom krajští radní, sdělil dnes Jan Vandík z tiskového oddělení hejtmanství. Zlínský kraj tak podle něj plní povinnost zabezpečovat ochranu evropsky významných lokalit, kterou mu ukládá zákon o ochraně přírody a krajiny.
 

"Jde o poslední lokalitu, kterou bylo nezbytné vyhlásit pro úspěšné naplnění projektu Natura 2000 ve Zlínském kraji, jehož cílem je právě zajištění ochrany evropsky významných lokalit," uvedla radní pro životní prostředí Margita Balaštíková (ANO). K naplnění projektu Natura 2000 se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie.

Cílem ochrany nového zvláště chráněného území Záříčské louky je podle Vandíka udržení nebo zvětšení početnosti druhů motýlů modráska bahenního a ohniváčka černočárného. "To znamená především udržení nebo zkvalitnění jejich biotopů včetně udržení nebo posílení populací dalších organismů, na něž jsou uvedení motýli vývojově vázáni," uvedl Vandík.

Lokalita přiléhá od severozápadu k městu Chropyně. Její nadmořská výška je 196 metrů. Jde v podstatné části o dvakrát ročně kosené travinobylinné porosty. V minulosti zde byl rybník Hejtman, zanikl však koncem 18. století. V 30. letech 19. století bylo území odvodněno systémem kanálů se stavidly, v současnosti jsou stavidla nefunkční.

Kanály jsou z velké části zarostlé rákosinami a v nich jsou vzrostlé dřeviny. Území může být ohroženo změnami vodního režimu a opakovanou snahou o těžbu štěrkopísku v těsné blízkosti i uvnitř lokality. Celková rozloha zvláště chráněného území je 68,99 hektaru. Ochranné pásmo je vyhlášeno v rozsahu 34,63 hektaru.

Ve Zlínském kraji se k dnešnímu dni nachází 213 maloplošných zvláště chráněných území a 64 evropsky významných lokalit, z nichž 48 spravuje právě Zlínský kraj.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist