https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeme-visegradu-budou-spolecne-rozvijet-vodikove-technologie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Země Visegrádu budou společně rozvíjet vodíkové technologie

18.12.2015 11:32 | PRAHA (ČTK)
Podle platformy se vodíkové technologie a palivové články jeví jako slibné řešení hlavních problémů spojených s rozvojem obnovitelných zdrojů energie
Podle platformy se vodíkové technologie a palivové články jeví jako slibné řešení hlavních problémů spojených s rozvojem obnovitelných zdrojů energie
Licence | Volné dílo (public domain)
Země visegrádské čtyřky a Rumunsko budou společně rozvíjet vodíkové technologie pro energetiku. Spolupráci iniciovala Česká technologická vodíková platforma (HYTEP). Podle ní se státy tak chtějí v tomto oboru přiblížit úrovni západní Evropy.
 

"V našem regionu stále naléhavě chybí strategické uchopení této perspektivní oblasti energetiky ze strany státu i průmyslu. Bez systematické podpory nám přitom hrozí, že zaspíme modernizaci celé energetiky, kterou Evropa dnes prochází," uvedl místopředseda představenstva HYTEP Aleš Doucek.

Podle platformy se vodíkové technologie a palivové články jeví jako slibné řešení hlavních problémů spojených s rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Mimo jiné totiž pomáhají řešit problematiku skladování energie nebo její přeměny, což muže pomoci k větší stabilizaci přenosové sítě.

Vedle HYTEP je v projektu zastoupena Slovenská technologická univerzita v Bratislavě, Maďarská asociace pro vodík a palivové články, polský Energetický institut a rumunský Národní institut výzkumu a vývoje pro kryogeniku a izotopické technologie.

Česká vodíková technologická platforma sdružuje nejvýznamnější subjekty, které se v Česku vývoji vodíkových technologií a jejich využití v praxi věnují. Mezi její členy patří jak vysoké školy a výzkumné instituce, tak komerční subjekty z oboru technologií a energetiky. Členem je například i petrochemický holding Unipetrol.

V oblasti je aktivní také největší česká energetická společnost ČEZ. Její dceřiná firma Inven Capital na konci listopadu získala menšinový podíl v německé firmě Sunfire. Hlavním produktem této společnosti jsou právě palivové články, které dokážou přeměnit palivo, například zemní plyn, na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist