https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eesc-unie-nemuze-v-blizke-budoucnosti-opustit-jadernou-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EESC: Unie nemůže v blízké budoucnosti opustit jadernou energii

16.2.2004 16:41 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropský ekonomický a sociální výbor (EESC), jehož zasedání proběhlo koncem ledna, se domnívá, že jaderná energie musí být jedním z prvků diverzifikované, vyvážené, ekonomické a udržitelné energetické politiky EU. Jádro je podle výboru nezbytné nejen z důvodů dodržení závazků Kjótského protokolu omezit skleníkové plyny, ale i zajištění bezpečnosti dodávek. Přesto EESC výrazně podporuje rozvoj a propagaci využití obnovitelných zdrojů.
 

Zvýšený podíl energie z obnovitelných zdrojů bude podle výboru vitálním prvkem pro bezpečnost dodávky a bude nezbytný pro rostoucí poptávku po elektrické energii. Evropská komise stanovila cíl 12% produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2010. Nicméně obnovitelné zdroje nebudou v takové pozici, aby uspokojily požadavky Evropy v době, kdy současná generace jaderných elektráren doslouží. I kdyby nastal nejoptimističtější nárůst počtu zařízení využívajících obnovitelné zdroje, došel výbor k závěru, že nahrazení jaderné energie těmito zdroji je v dohledné budoucnosti nerealistická možnost jak pro Evropu, tak pro svět.

Problematická témata jaderné energetiky jsou bezpečnost, ochrana proti fyziologickým dopadům ionizujícího záření, odpad a použité palivo. První dvě jsou už subjektem technických a regulačních odpovědí. Některé členské státy Unie udělaly pokrok i v řešení jaderného odpadu. Dvě země (Finsko a Švédsko) zvolily hlubinné uložení a již vybraly místa; další země (Francie a Španělsko) přijaly řešení pro produkty o nižší úrovni radiace a nyní hledají řešení pro produkty s delším poločasem rozpadu.

V současnosti jsou potřeby elektřiny v EU pokryty z 35 procent jadernými zdroji. Podle nejaktuálnějších ukazatelů bude poptávka po elektřině v příštích letech stoupat podle různých scénářů růstu. Opuštění jaderné energie by bylo pro spotřebitele v EU dost drahé, především kvůli akutnímu nedostatku životaschopných alternativ jako je obnovitelná energie. Zároveň jaderná energie zajišťuje určitou stabilitu cen.

Pan Claude Cambus z výboru volá po široké informační kampani, která by měla informovat občany o tom, co je skutečně v sázce ohledně jaderné energie. Podle jiné členky výboru, Ully Sirkeinen, je současný potenciál obnovitelných zdrojů významný, leč limitovaný. Navíc systém podpor těmto zdrojům není vždy v souladu s doplňujícími politickými opatřeními. Opatření jsou odlišná co do intenzity, formy a jsou čistě národně orientovaná, což narušuje vnitřní trh Unie.

V současnosti ani neexistují široká evropská pravidla dotačního systému pro obnovitelné zdroje. Většina systémů podpor postrádá kritérium efektivnosti vynaložených nákladů nebo podněty ke zlepšení technologií. Náklady na podporu obnovitelných zdrojů jsou v některých případech velmi vysoké.

Ve svém vyjádření - tzv. "Názoru z vlastní iniciativy", předaném Evropské komisi, doporučuje výbor, aby Komise posílila snahy o změny technologií správným směrem, aby sledovala stav rozvoje trhu obnovitelných zdrojů, a aby hodnotila interakci různých politik EU, které mají dopad na použití těchto zdrojů, aby se vyvarovala přílišné regulace.

EESC je institucionální konzultativní orgán založený v roce 1957 Římskou smlouvou. Výbor má 222 členů, kteří jsou jmenováni Radou ministrů, a reprezentuje různé ekonomické a sociální součásti občanské společnosti.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist