BBC: Jak si kaloň udržuje svůj harém
Kaloň šedý se díky množství samic ve svém větvovém harému stává více přitažlivý pro ostatní.
|
|
Foto: Mike Lehmann/Wikimedia Commons |
Lepší pochopení reprodukce a chování těchto netopýrů by mohlo pomoci úsilí o jejich ochranu, zmiňují se biologové. Tým, který na studii pracoval, se zabýval kaloněm šedým. Daný netopýr se živí ovocem a žije v koloniích v množství až 20 tisíc zvířat.
"Stavy tohoto druhu netopýra se snižují," uvedl vedoucí autor Stefan Klose z univerzity v německém Ulmu s tím, že kaloni jsou nezbytní pro ekosystém, neboť se podílejí na roznášení semen rostlin.
"V jejich koloniích vidíte kaloně viset úplně všude, vypadá to naprosto náhodně, ale není tomu tak," řekl Dr. Klose pro BBC News. "Každý metr větve, který vidíte, je něčí teritorium. Na těchto samčích územích jsou pak i skupiny samic. Velikost samičí skupiny kolem samečka závisí na atraktivnosti samečka."
Dr. Klose a jeho tým taky mapoval počty samic z jednotlivých harémů, které svou vynalézavostí ukořistily skupiny jiných netopýrů a přemístily je z jejich větve na své.
"Drželi jsme samce v zajetí po dobu tří dnů, a během té doby odebrali vzorek krve ke stanovení hladiny testosteronu," vysvětlil Dr. Klose. "Samce jsme pak přemístili zpět do kolonie a sledovali jejich pohyb. Jedinci s vysokou hladinou testosteronu byli v období množení schopni lépe regenerovat svůj harém."
Dr. Klose vysvětlil, že jednou z funkcí testosteronu, hlavního samčího pohlavního hormonu, je zprostředkování agrese. U samců s vysokou hladinou testosteronu je tedy pravděpodobné, že u nich bude docházet k častějším konfrontacím s dalšími samci.
Podle článku Victorie Gillové How a flying fox keeps his harem vydaného 19. srpna 2009 na BBC.
reklama