ScienceDaily: Volný jako pták? Nikoli, lidský rozvoj ovlivňuje ptačí let i populaci
Datel karolínský (Melanerpes carolinus) - příklad ptačího druhu, jehož jedinci se pohybují především v lesních koridorech.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Ken Thomas/Wikimedia Commons |
Kesler na příkladu mladých datlů karolínských zjistil, že nemigrující ptáci mají tendenci pohybovat se lesními koridory. Tady totiž mohou snáze uniknout před predátory a lépe najdou potravu. Silnice, pole nebo řeky, to všechno může omezit šíření ptáků do určitých oblastí. Když jsou odstraněny lesy, ptačí populace se izoluje, což může vést k inbreedingu (křížení mezi příbuznými jedinci) a oslabení imunity ptáků.
Výzkumný tým také doufá, že se mu podařilo zjistit více informací o pohybu ptáků v natálním období – tedy mezi okamžikem, kdy se jedinec naučil lítat, až po chvíli, kdy sám založí hnízdo. „U mnoha nemigrujících ptáků je toto období jedinou chvílí, kdy se jedinec významně přemísťuje z jednoho místo na druhé,“ říká Kesler. „Natální šíření je proto nedílnou součástí toku genů mezi populacemi, kolonizování volných stanovišť, zamezování inbreedingu a udržování optimální populační hustoty.“
Podle článku "Free as a Bird? Human Development Affects Bird Flight Patterns and Populations" z 31. 8. 2010.
reklama