Zlínská zoologická zahrada úspěšně odchovala mládě tygra ussurijského
Tygřice mládě první tři měsíce pravidelně kojila, zahřívala a pečlivě čistila. Začala však trpět zánětem mléčné žlázy, což u koček nebývá příliš časté. "Většinou totiž rodí více mláďat, která dokáží vypít všechno vytvořené mléko. To však jedno kotě nezvládlo. U tygřice tak postupně vznikl zánět mléčné žlázy. Ten není pouhým pohledem odhalitelný, teprve neadekvátní chování samice nás upozornilo na možný problém. Pro samici se totiž jedná o velmi bolestivý stav, přestala tak mládě krmit a začala ho odmítat. Museli jsme rychle zareagovat a samici od mláděte oddělit. Jinak hrozilo, že bychom mohli o kotě přijít," uvedl externí veterinář zoo Dominik Gregořík.
Mládě v tu dobu naštěstí již přijímalo i pevnou potravu. "Mládě jsme zkoušeli krmit různými druhy masa, ale pořád to nebylo ono. A pak nás napadlo dát křepelku, a měli jsme vyhráno. Tygřík začal skvěle přijímat potravu, rostl a sílil, vše se krásně rozběhlo. Křepelky jsme postupně doplňovali kuřecím, králičím a hovězím masem," uvedl chovatel Milan Dlabaja.
Na začátku října chovatelé mládě opět spojili s tygřicí. "Šlo o náročný a velmi pozvolný proces. I když mládě mělo i po oddělení vizuální a pachový kontakt se samicí, přirozený mateřský vztah byl přerušen. Tygřice si tak musela na samečka znovu zvyknout. Spojení proběhlo bez velkých komplikací, Samba byla sice vůči mláděti odtažitá, ale ne přehnaně agresivní," uvedla Horská.
Po úspěšném spojení v chovatelském zázemí jsou samice a malý sameček také ve venkovním výběhu. "Vše se prozatím jeví dobře. Tygřík je vitální, zdravý, váží už 60 kilo. Zajímá se o dění kolem sebe, zkoumá venkovní výběh, to vše je velmi důležité pro jeho další vývoj. Pečlivě také sledujeme interakce mezi tygřicí a mládětem. A doufáme, že vzájemná socializace bude úspěšná," uvedla Horská. Ve výběhu se tygřice se samečkem bude střídat s otcem mláděte, třináctiletým samcem Yourim.
Tygr ussurijský je jednou z nejvzácnějších kočkovitých šelem. Především kvůli pytláctví je ve volné přírodě na pokraji vyhubení. Obývá už jen zlomek svého původního území na Dálném východě, v Severní Koreji a na severu Číny. Ve zlínské zoo se tygři ussurijští poprvé objevili koncem 60. let minulého století.
reklama