https://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/hospodareni-se-srazkovou-vodou-v-urbanizovanem-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hospodaření se srážkovou vodou v urbanizovaném území

1. října 2019 (úterý) Praha
Konference a semináře
Projevy klimatické změny, v kombinaci s nárůstem zpevněných ploch a dalšími faktory, způsobují vznik tepelných ostrovů. Žít na tepelném ostrově znamená: mít klimatizaci, mít zatemněná okna, utíkat o víkendech na chalupu, věšet v ložnici mokré ručníky nebo dávat pyžamo do mrazáku. V některých městech však objevili i jiná řešení. Pokud totiž využijeme "zelenomodrou", z neúnosného vedra se stane zvladatelné horko. Zelená a modrá infrastruktura by měla být neoddělitelnou součástí všech územních plánů, projektů sídlišť, obchodních center, průmyslových zón, sportovišť, kulturních domů, školských a zdravotních zařízení a jejich parkovišť. Musíme ji ovšem přijmout se stejnou důležitostí, s jakou vnímáme např. dopravní dostupnost nemocnic.
Umístění přírodě blízkých opatření v zastavěném prostoru je však obtížné. Je proto vhodné kombinovat je s technickými prvky. Symbióza přírody a techniky hraje důležitou roli v regulaci veder. Přínosem je estetická stránka, dále vliv na psychiku nebo na veřejné zdraví.
Otázkou je, zda se odborníci domluví. Hydrogeolog, hydrolog, hydrotechnik, vodohospodář, biolog, geobotanik, zahradní architekt, urbanista,... Týmová spolupráce dotčených profesí je nezbytná a je poměrně náročným úkolem. Zvlášť s ohledem na vytváření různých koncepcí měst na základě různých dotačních titulů, které nejsou obsahově provázané. Mnohdy se stává, že Územní systém ekologické stability naráží na jinou koncepci, třeba na Generel zeleně. I o tomto tématu je nutné se bavit a uvědomit si všechny souvislosti.
Opatření, která již mají některá města zavedena, je více. Naše konference chce nabídnout na jedné straně pokročilé zkušenosti měst, na druhé straně možnost dialogu a sdílení zkušeností. Na konferenci uslyšíte odborníky, zastupitele měst i pracovníky úřadů.

Hlavní témata:

Modrozelená kombinace přírodních a technických prvků
Efektivní hospodaření s dešovou vodou
Zahradní úpravy - jaké druhy rostlin vybírat a kam vysazovat
Týmová spolupráce
Místo konání | Praha Hotel Olympik, Sokolovská, Praha 8
Pořádá | B.I.D. Services, s.r.o., https://www.bids.cz/cz
Související odkazy: https://www.bids.cz/cz/konference/hospodareni-se-s(...)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist