https://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/ptaci-a-pisne-v-lese
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptáci a písně v lese

25. dubna 2024 (čtvrtek) 10:00 - 16:00 Praha (Troja)
Konference, workshopy a semináře

Ptáci fascinují lidstvo již od nepaměti.
Jsou krásní, záhadní, ladní, úžasní akrobati i zpěváci. Proč nezpívat ptákům, když oni zpívají i nám? Společně otevřeme oči a nastražíme uši a s podíváme se a na tyto úžasné tvory z nevšedních úhlů pohledu a zaposloucháme se do jejich krásných hlasů.
Když vám na zahradě hnízdí opakovaně poštolky, holubi hřivnáči, brhlíci, rehkové a další drobotina, nejde to jinak, než se o ptáky začít zajímat více do hloubky. Kam odlétají tažní ptáci? Kdy přilétají? Kolikrát hnízdí? Jak a kde ptáci spí? Kolik mají mláďat? Ptáci jsou všude kolem nás a po celý rok je můžeme pozorovat právě v lese či zázemí školek. Jsou to zvířata, se kterými se při naší práci nejčastěji setkáváme. Můžeme jim pomoci stavbou hnízdních budek či krmítek. Povíme si, kteří ptáci budky využívají a čím ptáky nejlépe krmit a co dělat, když najdete opuštěné ptáče nebo zraněného jedince. Už několikrát jsme s dětmi v lese či v zázemí našli i ptáčka mrtvého. Jedinečná příležitost, jak uchopit křehké, ale tak důležité téma smrti.
Seminář plný ptačího zpívání a povídání. Spousta tipů na určování hlasů a pobytových stop v terénu. K dispozici bude dlouholetá sbírka ptačího peří, vajec, hnízd, fotografií i příběhů, ale především nádherných okřídlených písní. Zpívat budeme hlavně o vrabcích, kukačkách, čápech, kosech, vránách, ale také o vlaštovkách, dudkovi, kvíčale, sokolovi či výrovi. Vyrobíte si také malého či většího ptáčka ze dřeva a peří a dozvíte se tipy na další výtvarné činnosti či krásné knihy.

O lektorce:
Gabriela Clareboets pracuje jako průvodkyně v lesní školce od roku 2010. Coby čtyřnásobná matka, trojnásobná babička a bývalá skautka tam může zúročit své zkušenosti v práci s dětmi. Žila 12 let ve Švýcarsku, kde ji inspiroval přístup k dítěti jako svobodné individualitě. Také se tam seznámila s ideou lesních školek. Ráda zpívá, hraje na několik hudebních nástrojů. Ve školce zajišťuje hudební doprovody v běžném provozu i na slavnostech. Mimo jiné pracuje jako lektorka, překladatelka a tlumočnice německého jazyka. Zajímá se o regionální historii a archeologii a využití pravěkých technik v práci s přírodními materiály. Ve volném čase se věnuje turistice, sběru a zpracování léčivých bylin a péči o vlastní přírodní ukázkovou zahradu a především sběru písní - lidových i umělých s přírodní tématikou. Vzdělává se na seminářích waldorfské pedagogiky, seminářích pořádaných ALMŠ a Školou lesem (např. Přírodní pedagogika, Lesní terapie) a dalších seminářích a kurzech pořádaných např. Českou společností ornitologickou (Kurz určování ptáků) či Orffovou společností. Podílí se na mapování výskytu chráněných druhů rostlin a živočichů. Momentálně studuje muzikoterapii na Akademii sociálního umění Tabor a působí v lesním klubu Jsem lesem v Dobříši.

Místo konání | LMŠ Zahrádka Troja, Na Farkách ev. č. 124, Praha - Troja
Pořádá | Škola lesem, pobočný spolek ALMŠ, https://www.lesnims.cz/ Zuzana Knap
e-mail: zuzana.knap@lesnims.cz 
Související odkazy: https://www.lesnims.cz/ptaci-a-pisne-v-lese.html

Uložit akci do kalendáře
+Google kalendář +iCal export

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist