Dobrodružné hry
1.11.1999
Pokud pracujete s dětmi, nebo rádi trávíte svůj volný aktivně a netradičně, bude se vám jistě hodit kniha Jana Neumana Překážkové dráhy, lezecké stěny a výchova prožitkem. Tuto knihu vydalo nakladatelství Portál, v němž vyšla i první kniha tohoto autora Dobrodružné hry a cvičení v přírodě.
"Probírám-li se ve své mysli, proč mě vlastně problematika překážek a jejich zdolávání tak láká, nacházím k tomu podněty ve svém životě. Odmalička mě přitahovalo lezení po stromech, přelézání plotů a zídek, a to proto, abych něco objevoval - třeba právě dozrávající třešně, nové, dosud nepoznané území, nebo neobvyklé pohledy na důvěrně známou krajinu," komentuje svůj vztah k překážkám v předmluvě autor. Kniha uvádí příklady používání umělých překážkových drah už v dávné minulosti, a to od iniciačních rituálů, které byly vstupenkou do dospělosti, přes renesanci, Rousseaua, hnutí sokolské a skautské, až po moderní pedagogiku. Děti, které projdou těmito drobnými zkouškami, jsou nejen fyzicky zdatnější, intenzivní prožitek formuje i jejich osobnost. Autor nabízí velké množství her a cvičení, od nejjednodušších, které jsou celkem snadno zvladatelné, až po ty, které vyžadují notnou dávku odvahy a dobrou fyzickou kondici. Vysvětluje jakou úlohu má prožitek ve výchově a jeho vliv na psychiku člověka. Kniha také obsahuje podrobné instrukce, jak konstruovat jednotlivé dráhy, zásady jejich používání, užitečné informace pro instruktory a základy lezeckého výcviku.V poslední části se autor zabývá aplikací překážkových drah do škol, na různé soutěže, do terapie, dokonce i pro postižené osoby.
reklama
Překážkové dráhy, lezecké stěny a výchova prožitkem jsou velmi inspirativní publikací, kterou výborně dokreslují názorné ilustrace Petra Ďoubalíka.
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk