https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/gmo-pred-soudem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

GMO před soudem

1.4.2002
V roce 1999 bylo v anglickém Norfolku zadrženo 28 členů Greenpeace za to, že sklidili a odvezli část úrody geneticky manipulované (GM) kukuřice. Tito dobrovolníci byli obžalováni z trestného činu krádeže a případ byl předán soudu. Důvodem této přímé akce byla obava, že kukuřice vykvete a dojde k rozptýlení pylu a následně ke křížové kontaminaci a rozšíření geneticky manipulovaného organismu (GMO).
 

Krátce před uspořádáním této akce totiž vyšlo najevo, že švýcarské úřady pěstování stejného druhu geneticky manipulované kukuřice (T25) z obdobného důvodu zakázaly. V souvislosti s tím Dr. Douglas Parr, hlavní vědecký poradce Greenpeace z Velké Británie, napsal tuto knihu. Obsahuje svědectví vědců, předložená soudu na obhajobu dobrovolníků, kteří kukuřici sklidili.

V souvislosti s GMO zůstává mnoho nezodpovězených otázek, které se ve svých svědeckých výpovědích pro norfolský soud snaží objasnit devět vědeckých kapacit: Jean Emberlin podává zprávu o rozptylu kukuřičného pylu, který si zachovává opylovací schopnost, větrem. Geoff Hopkinson popisuje, jak mohou včely sloužit jako přenašečky kukuřičného pylu na mnoho kilometrů, dále se zmiňuje o obavách chovatelů včel z kontaminace pylu a produktů obsahujících pyl (včetně medu). Richard Young vysvětluje obavy z křížové kontaminace plodin, pěstovaných podle zásad ekologického zemědělství. Erik Millstone referuje o problematické metodě tzv. „podstatné shody“, která se používá při povolování GM potravin na trhu. Vyvyan Howardová vyjmenovává některá z rizik, jež vyvstávají v souvislosti s GM potravinami, jako jsou například toxicita malých dávek. Terje Traavik vysvětluje možné opakované ohrožení související s horizontálním transferem genů (DNA z okolí nebo jiných organizmů). Max Turner a Neil McGregor odhalují možné dopady genetických změn na fungování půdy. Peter Beaumont informuje o případných změnách v používání herbicidů a Sue Mayerová poukazuje na omezené možnosti polních pokusů v zemědělských provozech.

Tyto zprávy podle editorů představují základní informace o rizicích GMO. Posudky ukazují, že zastánci těchto plodin mají ještě mnohé, co zodpovědět. Zvážíme-li závažnost a nevratnost dopadů, které mohou nastat při velkoplošném používání GM plodin, aniž byla tato problematika dostatečně vědecky prozkoumána, měli bychom se ptát, zda s jejich pěstováním vůbec pokračovat.


reklama

Jan Šatoplet
Redaktor EkoListu

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist