Kuchařka pro vedoucí
V první části knihy seznamuje autor s trochou teorie. Užitečné rady jak tvořit celotáborovou hru ocení nejen začáteč-níci, ale i lidé, kteří mají už s celotáborovými hrami zkušenosti. Za nejdůležitější považuje Chour poutavý námět, využití všech smyslů, přítomnost překvapení a tajností ve hrách a bohatství nápadů. Podle autora je také velmi důležité, aby ve všech činnostech byla přítomna malebnost. To znamená, že by u her neměly chybět masky a převleky, každá by měla být uvedena zajímavým libretem, nemělo by se zapomínat ani na obřady. U žádné hry by neměl chybět "jemný cinkot rolniček". "Rada je prostá", říká autor, "motiv viditelně odlehčíme parodickým zbarvením. Sami sehrajeme ústřední úlohu. Neberme se vážně! Právě naopak. Oblečme si třeba úbor Marťanů...Vtipálky jsme předešli, odřízli od zásob munice."
Jednotlivé hry jsou popsány v kapitole Samoobsluha. Velmi zajímavé jsou pomůcky. Při mnoha hrách je například využito kartonů, tetrapakových krabic a plastových lahví. Kniha obsahuje návody, jak si z krabic od mléka vyrobit neony na noční hru, nebo přepravní prostředky z PET lahví. Témata jednotlivých her jsou rozmanitá. Jednou je čerpáno ze starých řeckých bájí, jindy z dob, kdy v Egyptě vládli faraoni. Některé činnosti jsou zaměřeny na smyslové vnímání přírody a věcí kolem nás. Jedinou nevýhodou her je délka jejich přípravy. U většiny se používají velmi náročné pomůcky, jejichž výroba potřebuje určitý čas.
Poslední částí knihy je etapová hra Návrat z hvězd, popisují se zde také akce jako Pohádkový les a Dětský den. Autor zde prakticky ukazuje, jak použít při hrách pomůcky, které popsal v předchozí části knihy.
reklama