https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/o-zeli-a-panstvu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O zelí a panstvu

1.12.2001
Publikace "O zelí a panstvu" se nijak netají tím, že je určena lidem, kteří mají vztah ke genetickému inženýrství (GE) již vyhraněný. Má jim zprostředkovat argumenty do diskuse se zastánci GE a k přesvědčení ještě nepřesvědčených. Publikace je sestavena tak, aby její jednotlivé časti mohly být vytrženy a použity samostatně i jako celek k anti-GE kampani.
 
O zelí a panstvu

Tato útlá kniha však zaujme i čtenáře, který o problematice genetického inženýrství mnoho neví - pokud se nenechá odradit špatnou korekturou textu, někdy těžko srozumitelnými pasážemi a lehce agitačním tónem knihy.

Kniha kvůli mnoha kresleným obrázkům a komiksům na první pohled ztrácí na hodnověrnosti. Ale komiksy, ač je jejich smysl v souladu se smyslem textu, ve skutečnosti příjemně zjemňují ponurost čtení a dávají čtenáři možnost na chvíli si oddychnout od alarmujících čísel a prognóz. Lehce pošramocenou serióznost publikace napravují zdroje, z nichž autoři čerpali, uvedené za každou kapitolou. Jsou to odkazy na různé neziskové organizace nebo na renomované zpravodajské agentury a deníky (Reuters, The Guardian).

Vyjma kapitoly o alternativách GE zemědělství je to depresivní čtení o tlaku nadnárodních společností na Evropskou unii, na vlády třetího světa i na malé zemědělce. Získáte informace o rizicích geneticky modifikovaných organismů a o možné hrozbě globální katastrofy v podobě úniku těchto organismů do volné přírody. Uděláte si přehled, jaké zemědělské rostliny jsou nejčastěji modifikovány a jaké vlastnosti tak získají - možná vás překvapí, že se geneticky modifikují i stromy. Dozvíte se o vlivu růstových hormonů na zdravotní stav dobytka a o následných vlivech na člověka. Dočtete se i o xenotransplantacích, o klonování zvířat a lidí a o etických rozměrech této lidské činnosti.

Měli-li tvůrci snahu napsat knihu tak, aby anti-GE aktivisty utvrdili v jejich přesvědčení a podpořili je v jejich činnosti a nezasvěceného čtenáře aby přiměli k zamyšlení nad "hrou na Boha", pak se jim jejich záměr podařil. Budou-li vás však zajímat konkrétní informace o GE v České republice, budete je muset hledat jinde.


reklama

Martin Mach
Redaktor EkoListu

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist