Obrázky z chatrče
První část obsahuje autorovy zážitky z venkovské "písečné farmy", kterou zdevastoval její předchozí nájemník. Povídky jsou řazeny podle ročních období. Leopold v nich vystupuje jako "venkovský mudrc", když stopuje skunka, popisuje jak podtíná starý dub, nebo líčí na legendární rybu Alder Fork. Tón prvních esejů je lehký, nenucený a přístupný. Nesou v sobě malá poučení a názorně vysvětlují ekologické procesy.
Druhá část je nazvána Rozmanité poznámky a připomíná autorovy zážitky z cest po celé Americe. Tato část je již elegičtější, převládá v ní téma nenapravitelných škod, které byly spáchány na životním prostředí. Poznámky zachycují nejen ztrátu, ale i pochybnosti a deziluze jak z nevšímavosti veřejnosti, tak i z přístupu státu. Leopold to však přikládá na vrub lidské neznalosti. Jednou z nejzajímavějších kapitol je Myslet jako hora. Autor v ní popisuje přerod lidského myšlení. Vypráví jak se v mládí účastnil zabití vlčice s vlčaty a vzpomíná na "zuřivou zelenou jiskru", kterou uviděl v jejích umírajících očích. " Tehdy jsem si uvědomil a už nikdy nezapomněl, že v těch očích bylo něco pro mne nového - něco, co bylo jenom mezi ní a horou. Tehdy jsem byl mladý a náramně rád si zastřílel. Myslel jsem si, že když bude méně vlků, bude víc srnčí a žádní vlci - to byl lovcův ráj. Ale poté, co jsem viděl umírat tu zelenou jiskru, jsem pocítil, že ani vlk ani hora s mým názorem nesouhlasí."
Třetí část, Shrnutí, předkládá v systematičtější formě některé z autorových náhledů, kterými si zdůvodňuje nesouhlas s devastací přírody. Obsahuje například úvahy o ekologickém svědomí, či postupu etiky Země.
reklama