https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/pruvodce-po-demokracii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průvodce po demokracii

1.7.2002
Kohák ve své knize srozumitelně a čtivě definuje principy, které tvoří základní stavební kameny demokratické společnosti a na základě svých vlastních zkušeností s tímto zřízením citlivě srovnává naši mladou společnost se zeměmi s delší demokratickou minulostí. Kohákův Průvodce předkládá čtenáři návod, jak se demokracie tvoří a udržuje.
 

Průvodce po demokracii

Kohák se obrací na konkrétního člověka, občana, který, chce-li žít v demokratické společnosti, musí pro to něco udělat. Vybízí čtenáře k aktivní účasti na věcech veřejných, nutí jej uvědomit si svá práva, ale především své povinnosti. Kriticky pak hodnotí současný stav: "Jako by této společnosti byl milejší klid než spravedlnost, ticho nad hnilobou než náprava. Protest, nesouhlas, zdá se, vnímá většina našich občanů jako vyčlenění, ne-li zradu."

Jednou z důležitých podmínek demokracie je podle Koháka diskuse. Diskusi ale nechápe jako "sérii monologů k ohlušení sebe i druhých", ale jako ohleduplný rozhovor, který, jsou-li stanoviska v opozici, musí vést ke kompromisu. Opozice pak samozřejmě neznamená "já jsem proti a basta!".

Ohleduplnost či slušnost vůči druhému je pro Koháka natolik zásadní, že si ji bere za měřítko: "Demokracie je tak dobrá, jak dobře se stará o potřeby nejmenší menšiny". Za velké nebezpečí současných demokracií Kohák považuje polarizaci společnosti na nesmírně bohaté a nesmírně bědné. V této rozpolcenosti je pak pro společnost velmi náročné zaručit všem například dostatečné vzdělání či rovnost před zákonem.

Kohák se zamýšlí také nad nutností ochránit zájmy budoucích. Tato nutnost se prolíná i s dalšími demokratickými principy, jako je právo na život a odpovědnost za své konání. Dostaneme se tak od nezbytnosti zajištění kvalitní úrovně vzdělání až po nutnost předat našim potomkům naši (a možná spíš jejich) Zem obyvatelnou, bez ekologických katastrof či úložišť jaderného odpadu.

Kohák poukazuje také na tři zásadní krize, které velmi ohrožují současné demokracie: krizi demografickou, ekologickou a morální. Podrobně rozebírá jejich příčiny a průvodní jevy každé z nich a samozřejmě nachází i jejich řešení, která nemohou být jiná, než demokratická.


reklama

Martin Mach
Redaktor EkoListu

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist