https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/uryvek-neprijemna-pravda?ids%5Bx23be25285a525d88210374689b79624c%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úryvek - Nepříjemná pravda

3.8.2007
Moderní průmyslová civilizace se ve své současné podobě ocitá v prudké kolizi s ekosystémem naší planety. Její frontální útok na Zemi je tak zuřivý, až se tají dech, a otřesné následky přicházejí tak rychle, že je ani nestačíme registrovat, natož chápat jejich globální dosah a organizovat patřičnou a včasnou odpověď. Izolované hrstky odbojářů, kteří se s touto ničivou silou setkali na vlastní kůži, se jí postavily na odpor – inspirující, ale v konečném hodnocení zoufale nedostatečný. Nechybí jim odvaha, imaginace nebo schopnosti, ale jejich soupeřem není nic menšího než současná logika světové civilizace. Dokud bude civilizace jako celek se svou ohromnou technickou silou pokračovat v dosavadním trendu uvažování, který podporuje ovládání a využívání přírodního světa k okamžitému prospěchu, bude tato ničivá síla dále devastovat svět bez ohledu na kteréhokoli z nás.
 

Dospěl jsem k přesvědčení, že musíme začít rázně a nedvojsmyslně jednat: musíme učinit záchranu životního prostředí ústředním organizačním principem civilizace. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, jsme účastníky ohromné bitvy o rovnováhu na této planetě a začneme v ní vítězit teprve tehdy, až sdílený pocit naléhavého nebezpečí vyburcuje většinu lidí na světě, aby spojili své síly. Je načase si říci, jak lze něčeho takového dosáhnout. V předchozích kapitolách jsem se pokusil osvětlit tuto krizi z pohledu přírodovědeckého, ekonomického, sociologického, historického, informatického, psychologického, filozofického a náboženského. Nyní bych se chtěl k otázce co se s tím vším dá dělat, vyjádřit ze svého výchozího bodu – jako politik.

Jedna z širších definic politiky říká, že to jsou všechny způsoby, jimiž dospíváme ke kolektivnímu rozhodování. Dnes stojíme před řadou rozhodnutí, která patří k nejtěžším v lidských dějinách. Je třeba využít veškerého politického umění, abychom definovali naše možnosti volby, aby si veřejnost uvědomila bezprostřední nebezpečí před námi a aby byla přijata rozhodnutí směřující k takovému společnému postupu, který má rozumnou šanci na úspěch.

Není pochyb, že vytouženého vítězství můžeme dosáhnout, pokud se v dostatečné míře shodneme na svých cílech. Bude sice velmi obtížné změnit zavedené způsoby uvažování a jednání, ale přesto jej obnovení přirozené rovnováhy našeho ekosystému v našich silách. Navíc je pro nás žádoucí i z řady dalších důvodů, k nimž patří náš zájem o sociální spravedlnost, politickou demokracii a tržní ekonomiku. Ze závazku uzdravit životní prostředí konečně vyplývá i nové zaujetí pro to, co Jefferson považoval za nezadatelná práva americká i všelidská: život, svobodu a hledání štěstí.

Kapitola 14: Nový společný cíl, strana 239-240.


reklama

Al Gore

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Litanie a stražení - 11. 8. 2007 - scifik

Toto jsou citáty Gorea z r. 1994. Lomborg: Skeptický ekolog má údaje do r. 2000 a mnoho předpovědí do 2100. Všechny rozumné parametry života se prokazatelně a trvale zlepšují, díky vyspělým technologiím. Včetně prokazatelných zásob paliv a rud, které se vyplatí těžit až stoupne cena.Gore je tam uváděn jako typycký tvůrce Litanií- svět se řítí do ekologické katastrofy...Gore je původně elektronik a jeho údaje o vymírání 40 000 druhů ročně v uvedené knize jsou zcela chybné. Do 50 let nevymře 50% druhů, ale 0,7% druhů. Četné velké savce a ptáky vyhubil člověk od dob ledových a středověk nebyl vyjímkou, naopak.
Omezení emisí povolenkami bude neúčinné ( ne-li kontraproduktivní) dokud nebude celosvětový obchod s nimi. Takže jak mnozí naznačují, jde o to kam ty peníze nakonec dotečou - nejspíš k těm, co to vymysleli a mají páky to podporovat. Zemi to rozhodně nezachrání, leda nové technologie, kterým brání toto mrhání až několika % HNP.
Lomborg uvádí, že výdaje na omezení emisí CO2 by bohatě stačily k poskytnutí základních potřeb rozvojovým zemím ( voda, potraviny, energie, základní zdravotní péče a vzdělání). Přímé investice do rozvojového světa mají návratnost přes 10% ( do vzdělání 26%) a jsou výhodné i pro vyspělé země.
Všechny litanie směřují k tomu, že bude na Zemi stále hůře, což neopdpovídá skutečnosti. Oteplení +1,5 stupně do 2100 je reálný odhad a lidstvo ho může zvládnout, oteplení není trvalé a kvalifikované odhady říkají, že po roce 2100 může klesat. Náklady na boj proti oteplení do 2100 se pro svět odhadují na 4 biliony dolarů ( při uplatnění rozumných omezení, která málo pomůžou, ale ekonomiku nezadusí) až do 240 bilionů dolarů ( obrovské investice spojené s daní z fosilních paliv a stejně účinek nejistý a mizivý). Připomínám že export Číny r. 2006, která zaplavuje svět výrobky, je necelých 1 bilion dolarů.
Odpady, které vyprodukují USA za celé 21. století se současnými skládkovacími metodami vejdou na plochu 27y 27 km.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist