Úryvek - Nepříjemná pravda
Dospěl jsem k přesvědčení, že musíme začít rázně a nedvojsmyslně jednat: musíme učinit záchranu životního prostředí ústředním organizačním principem civilizace. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, jsme účastníky ohromné bitvy o rovnováhu na této planetě a začneme v ní vítězit teprve tehdy, až sdílený pocit naléhavého nebezpečí vyburcuje většinu lidí na světě, aby spojili své síly. Je načase si říci, jak lze něčeho takového dosáhnout. V předchozích kapitolách jsem se pokusil osvětlit tuto krizi z pohledu přírodovědeckého, ekonomického, sociologického, historického, informatického, psychologického, filozofického a náboženského. Nyní bych se chtěl k otázce co se s tím vším dá dělat, vyjádřit ze svého výchozího bodu – jako politik.
Jedna z širších definic politiky říká, že to jsou všechny způsoby, jimiž dospíváme ke kolektivnímu rozhodování. Dnes stojíme před řadou rozhodnutí, která patří k nejtěžším v lidských dějinách. Je třeba využít veškerého politického umění, abychom definovali naše možnosti volby, aby si veřejnost uvědomila bezprostřední nebezpečí před námi a aby byla přijata rozhodnutí směřující k takovému společnému postupu, který má rozumnou šanci na úspěch.
Není pochyb, že vytouženého vítězství můžeme dosáhnout, pokud se v dostatečné míře shodneme na svých cílech. Bude sice velmi obtížné změnit zavedené způsoby uvažování a jednání, ale přesto jej obnovení přirozené rovnováhy našeho ekosystému v našich silách. Navíc je pro nás žádoucí i z řady dalších důvodů, k nimž patří náš zájem o sociální spravedlnost, politickou demokracii a tržní ekonomiku. Ze závazku uzdravit životní prostředí konečně vyplývá i nové zaujetí pro to, co Jefferson považoval za nezadatelná práva americká i všelidská: život, svobodu a hledání štěstí.
Kapitola 14: Nový společný cíl, strana 239-240.
reklama
Online diskuse
Al Engels a jeho Environmentalisticky Manifest - 5. 8. 2007 - M.Z.Tohle uz jsem v mladi cetl... Tehdy alebyla ustrednim problemem lidstva a civiizace emancipace pracujiciho lidu - v cemz ji pomahal hegemon revoluce tedy komunisticka strana. Kdo je hegemonem dnesni enviromentalni revoluce? |