Zmizelé Sudety
Do krajiny Sudet se však vepsalo ještě něco navíc – okolnosti druhé světové války. Odsuny obyvatel nejprve českých, po válce německých, likvidace židovských komunit, nucené dosídlování, které proběhlo v několika vlnách... K tomu, co se zde stalo kolem roku 1945, se těžko zaujímá postoj i vnukům lidí, kteří tehdejší dobu přímo zažili. Ani tato (moje) generace nemá ještě dostatečný odstup, aby druhou světovou válku zredukovala na historická data a nezabývala se doprovodnými záležitostmi. Každá válka s sebou přináší utrpení lidí a české země byly již svědkem mnoha smutných událostí, se kterými se lidé i krajina museli vyrovnat. Takové vyrovnání s minulostí se však pohybuje v řádu stovek let – což je pro jeden lidský věk příliš dlouhá a nepředstavitelná doba.
Do knihy Zmizelé Sudety přispělo úvodními texty mnoho osobností, včetně tak výrazných jako Petr Pithart či Bohuslav Blažek. Po úvodních textech následují texty a dvojice fotografií k jednotlivým oblastem. Tyto jednotlivé kapitoly zpracovávali různí lidé z různých úhlů pohledu, nemají jednotnou formu a obsahují různé typy informací – někteří autoři se zaměřují spíše na popis přírodních podmínek a historické údaje, jiní vnášejí do textu prvky literární až mystické. Diverzita textů působí trošku roztříštěně, není však na škodu, kniha není (zatím) vědeckou studií ani prvoplánově turistickým průvodcem. Zorientovat se v knize není jednoduché, je třeba se s ní naučit pracovat. To však nemusí být na škodu a možná to byl dokonce záměr – vtáhnout čtenáře hlouběji do problematiky. Ve vydání Zmizelých Sudet, které držím v ruce, si zařádil tiskařský šotek a přehodil některé snímky, což čtenáře uvádí trochu ve zmatek, následující vydání budou snad již v pořádku.
Sudetské téma je ožehavá záležitost, kterou doprovází mnoho emocí. Výstava i kniha Zmizelé Sudety nám mohou napomoci nahlížet na problém komplexněji a nestranněji. Nepřísluší nám tehdejší dění soudit – nebyli jsme u toho a kdož ví, jak bychom se zachovali, kdybychom byli účastníky děje. Pokoušet se s tím vyrovnat je však naším dědictvím a údělem.
reklama