https://ekolist.cz/cz/kultura/prehled-knih-a-filmu/macka-zdenek-krejci-lukas-a-kol-ricni-drevo-ve-vodnich-tocich-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Říční dřevo ve vodních tocích ČR

autor: Máčka, Zdeněk; Krejčí, Lukáš a kol. | vydavatel: Masarykova univerzita | rok vydání: 2012 | počet stran: 107
Obálka knihy Říční dřevo ve vodních tocích ČR Mrtvé dřevo, respektive tzv. říční dřevo, plní ve vodních tocích rozmanité funkce – ovlivňuje hydraulické podmínky, zpomaluje transport dnových splavenin, mění morfologii koryta, zpestřuje nabídku vodních ekotopů, poskytuje podklad a potravní zdroj vodním bezobratlým či úkryt pro ryby. Dřevo je z našich vodních toků systematicky odstraňováno, takže práce se zaměřily na kratší úseky vybraných řek – Černou Opavu, Dyji, Lužnici, Moravu, Morávku a Svratku – kde je dřevo ve větší míře zachováno. Studovány byly aspekty strukturální, dynamické a funkční. Ze strukturálních charakteristik bylo sledováno množství, prostorová distribuce, rozměry, pozice a stupeň rozkladu. Studium dynamiky se zaměřilo na sledování povodňového transportu, řešení bilance množství dřeva v krátkých říčních úsecích, tvorbu dřevních akumulací a přísun stromů do koryta ze břehů. Z funkcí byla pozornost věnována především geomorfologickým účinkům.
autor: Máčka, Zdeněk; Krejčí, Lukáš a kol.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist