Dějiny hmotné kultury a každodennosti českého venkova devatenáctého a první poloviny dvacátého století.
autor: Novák, Pavel | místo vydání: Praha | vydavatel: Národní zemědělské muzeum | rok vydání: 2007 | počet stran: 341 | cena: 350 Kč
Kniha vznikla jako výstup stejnojmenného výzkumného záměru Ministerstva kultury ČR řešeného na půdě NZM Praha v letech 2002 – 2005. Autorský tým tvořený převážně pracovníky muzea na pobočce NZM Kačina ji připravil k prvnímu vydání v jarních měsících letošního roku.
Publikace rozčleněná do čtrnácti kapitol barvitým způsobem přibližuje každodenní život všech vrstev venkovského obyvatelstva a provází nás jím doslova „od kolébky po hrob“. Najdeme zde mj. pasáže věnované proměnám venkova v minulém století po stránce urbanizace, národnostního aspektu, růstu vzdělanosti, obchodu a dopravy. Zjistíme jak se hospodařilo a bydlelo, a také jak se vařilo, jedlo, topilo a svítilo. Bohatý duchovní život našich předků přibližují kapitoly o lidovém divadle, čtenářství a knihovnách, o poutích na svatá místa a dodržování životních rituálů.
Vlastní text je doplněn 470 vyobrazeními převážně z fotoarchivu, knihovny a archivu NZM. Kniha je určena nejen odborné veřejnosti, ale i studentům a všem, kteří hledají své kořeny a zajímají se o život venkova. Publikaci si lze zakoupit na všech pokladnách nebo objednat na adresách NZM Praha a jeho poboček.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk