https://ekolist.cz/cz/kultura/prehled-knih-a-filmu/stibral-karel-binka-bohuslav-johanisova-nada-john-ruskin-a-priroda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

John Ruskin a příroda

autor: Stibral, Karel; Binka, Bohuslav; Johanisová, Naďa | místo vydání: Praha | vydavatel: Dokořán | rok vydání: 2011 | počet stran: 196 | cena: 250 Kč
John Ruskin a příroda Kolektivní monografie tří autorů z katedry environmentálních studií FSS MU se pokouší přiblížit významného britského uměleckého kritika i sociálního myslitele Johna Ruskina a zprostředkovat kriticky především jeho myšlenky týkající se přírody v kontextu oblasti filosofické, estetické i sociálně-ekonomické a environmentální. Příroda byla pro Ruskina jedním z nejdůležitějších témat, a přitom se objevuje napříč řadou jeho děl po celý jeho život. Příroda je pro něj důležitá, ať již uvažuje o umění, kráse či lidské společnosti a ekonomice. Ukazuje, jak se věnovat přírodě a nepřejít na pozice přírodních věd, jak se věnovat i hodnotám přírody pro lidskou společnost a nepřistupovat k problému pouze metodami odvozenými z „tradiční“ vědy, která se snaží každou oblast odděleně a „objektivně“ analyzovat, ať již na půdě samotných přírodních věd či věd sociálních. Kniha obsahuje kromě úvodního textu a stručného životopisu čtyři hlavní kapitoly, z nichž jedna je věnována kritické analýze Ruskinových filosofických východisek (B. Binka), jedna Ruskinovým názorům na estetické hodnoty přírody (K. Stibral) a jedna jeho sociálně-ekonomickému a environmentálnímu myšlení (N. Johanisová). Závěrečná kapitola (K. Stibral a B. Binka) zkoumá českou reflexi Ruskinova myšlení, které mělo výrazný vliv zejm. na F. X. Šaldu, nalezneme ho ale i jako inspirátora umělců z počátku 20. století. Publikace je doplněna boxy rozvíjejícími témata kapitol a černobílými i barevnými kresbami a akvarely Johna Ruskina, který patřil mezi nejlepší britské akvarelisty 2. půlky 19. století.
autor: Stibral, Karel; Binka, Bohuslav; Johanisová, Naďa

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist