Americká televize nechce odvysílat film o vlivu klimatických změn na polární oblasti
Ledová planeta se tak stává poměrně horkým bramborem, který nepříjemně přehřívá diskuse o tom, jaké téma je vhodné divákům předložit. Prvních šest epizod cyklu prošlo bez zvláštních připomínek, ale finální sedmá způsobila menší poprask. Discovery Channel není jediná televize, zhruba třetina všech světových stanic vysílací práva na poslední díl od BBC nezakoupila. Lidé u obrazovek tak přijdou o velké finále, které zobrazuje možné důsledky globálního oteplování na polární ekosystémy.
Podle mezinárodní organizace Greenpeace jsou ale klimatické změny tou nejpodstatnější částí polární série „Frozen Planet“. „Není přece možné oteplování jednoduše popřít, neukázat, jaké změny by nás mohly v budoucnu čekat.“
Zvyšující se teplota na pólech, tající ledy, stoupající hladiny oceánů, severské druhy jako lední medvědi a mroži skomírající na hranici přežití, konec tradičního života Inuitů. Nicméně podle samotného tvůrce série, uznávaného dokumentaristy a přírodovědce Davida Attenborougha, nebylo globální oteplování primárním tématem série, ať už tomu v Discovery Channel věří, nebo ne. „Polární oblasti jsou fascinující mrazivý svět, kde je ještě spousta věcí k objevení,“ řekl Attenborough. „A když popisujeme celý ten ekosystém, musíme se přece dříve nebo později dotknout otázky, jestli jej něco ohrožuje či poškozuje.“
Článek byl uveřejněn 17. 11. 2011 na serveru Mongabay.com pod názvem „Discovery Channel cuts climate change episode from Planet Earth follow-up“.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Hm. - 9. 12. 2011 - Leoš R.Nikdo zcela přesně neví, jak rozsáhlé změny oteplení přinese - kde bude více teplo, kde se naopak chladněji, kde sucho, kde nadměrné srážky... A tyto faktory mají na zemědělství zásadní vliv. Odkud tedy berete tu jistotu, že oteplení by (globálně) vedlo ke zvýšení produkce potravin? To jste věštec? |