https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/c.krumlov-zacal-nektere-travnate-plochy-ve-meste-mene-sict
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český Krumlov začal některé travnaté plochy ve městě méně síct

11.8.2020 01:30 | Č. KRUMLOV (ČTK)
Většinu zeleně seče až desetkrát ročně. Na čtyřech plochách snížil tento způsob údržby na dvakrát až třikrát za sezonu. Ilustrační obrázek
Většinu zeleně seče až desetkrát ročně. Na čtyřech plochách snížil tento způsob údržby na dvakrát až třikrát za sezonu. Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Český Krumlov začal vybrané travnaté plochy ve městě méně síct, chce tím podpořit rozmanitost rostlin a živočichů. Většinu zeleně seče až desetkrát ročně. Na čtyřech plochách snížil tento způsob údržby na dvakrát až třikrát za sezonu. Vyšší trávník také zadrží více vody a v suchých letních dnech vytváří příjemnější prostředí. ČTK to řekla Vlasta Horáková z odboru životního prostředí a zemědělství českokrumlovského městského úřadu.
 

"V posledních letech přibývají suchá období, kdy tráva tolik nenaroste a dochází vlivem nedostatku srážek k úbytku některých bylinných druhů. Sledujeme, že nejen v Česku se mění péče o městské trávníky směrem k přírodě bližšímu stavu, který je příznivější jak pro mikroklima, tak pro rozmanitost živočichů a rostlin," uvedla.

Dodala, že lidé mohou plochy s vyšším porostem vidět například Pod Skalkou, za autobusovou zastávkou U Trojice či na sídlišti Mír. "Zatím jsme zvolili menší počet míst a cíleně se vyhýbáme trávníkům v blízkosti obytných domů, které jsou obyvateli hojně využívané. Řada lidí není na vzrostlý porost zvyklá, vnímají jej jako nepořádek nebo se například obávají klíšťat," řekla Horáková.

Město nechalo vegetaci růst v místech, kde je větší druhová rozmanitost. Lidé tak na těchto místech mohou vidět třeba chrpu luční nebo štírovník růžkatý. "Na vybraných plochách napočítáme přes dvacet druhů květnatých bylin, které jsou typické spíše pro louky než trávníky. Věřím, že lidem bude pohled na koberec s květy různých tvarů a barev příjemný a že poletující motýly a čmeláky budou vnímat jako zpestření svého okolí," uvedl městský zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Martin Střelec.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist