https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/do-mist-vecneho-spanku-se-ma-vratit-zivot-praha-by-rada-ozivila-olsanske-hrbitovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do míst věčného spánku se má vrátit život. Praha by ráda oživila Olšanské hřbitovy

3.12.2014 15:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Olšany jsou se svými víc než 50 hektary největším hřbitovem v Česku
Olšany jsou se svými víc než 50 hektary největším hřbitovem v Česku
Olšanské hřbitovy v Praze by se měly do budoucna stát nejen pohřebištěm, ale také příjemným a zajímavým místem pro návštěvníky a obyvatele okolních čtvrtí. Mezi prvními plánovanými aktivitami, které by měly prostor hřbitova více otevřít veřejnosti, jsou adopce hrobů nebo komentované procházky.
 

Olšany, které jsou se svými víc než 50 hektary největším hřbitovem v Česku, jsou v současné době ne příliš využívané. Některé části hřbitova navíc rychle chátrají a už prakticky neslouží svému původnímu účelu. Pražský magistrát proto spolu se Správou pražských hřbitovů, odborníky i občany hledá možnosti jak jednu z největších ploch zeleně na Praze 3 oživit a otevřít širší veřejnosti, nejen pozůstalým.

„Prostory Olšanského hřbitova jsou do značné míry nevyužívané, mimo důležité svátky zůstávají převážně nenavštěvované, náhrobky a památky se stávají terčem vandalismu nebo krádeží,“ vysvětluje důvody, které vedly k úvahám o proměně hřbitova ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Hledání nových využití pro lidmi opomíjené hřbitovy probíhá i v zahraničí. V berlínském Kreuzbergu vznikla například přímo na hřbitově kavárna Café Strauss. „Využívaná je nejen k pohřebním hostinám a smutečnímu setkávání, ale pro její klidnou atmosféru je populární i mezi usedlíky a turisty,“ popisuje jedno z řešení, jak navrátit do až příliš tichých míst život Blanka Dobešová z občanského sdružení Ke kořenům. Podle Dobešové jsou další zahraniční hřbitovy užívány také jako muzeum, park nebo prostor pro různé kulturní a společenské akce: „Lidé si tam zvykli trávit daleko více času, na hřbitov běžně vyrazí na koncert nebo třeba na jógu,“ dodává.

Lidé, kteří se zúčastnili debaty o budoucnosti Olšanských hřbitovů, se však zatím staví k proměně místa rezervovaně
Lidé, kteří se zúčastnili debaty o budoucnosti Olšanských hřbitovů, se však zatím staví k proměně místa rezervovaně

Lidé, kteří se zúčastnili debaty o budoucnosti Olšanských hřbitovů, se však zatím staví k proměně místa rezervovaně. Převládá mezi nimi názor vnímat hřbitovy zejména jako místo pohřbu a piety. Jejich oživení považují za citlivé téma, ke kterému je potřeba přistupovat s velkou opatrností. S odborníky se ale shodují v zachování kulturních a přírodních hodnot hřbitova.

Myšlenka zpřístupňování prostoru hřbitova širší veřejnosti se stala i součástí připravovaného Generálního plánu péče o Olšanské hřbitovy. „Tento dokument má být jakousi příručkou pro všechny, kteří ovlivňují nebo se starají o vizuální podobu Olšan“, vysvětluje Červený. Pro lepší prostupnost územím doporučuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy také nové vstupy ze severní a východní strany. Generální plán péče o Olšanské hřbitovy bude připravován v souladu s existujícím Manuálem veřejných prostranství, který reaguje na dlouhodobě neřešené problémy hlavního města. „Hřbitovy obecně, nikoli pouze Olšanské, jsou přesně téma, které se nabízí ke zpracování,“ říká architekt Filip Ditrich z IPR Praha.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist