https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/erupce-na-islandskem-reykjanesu-muze-nastat-kdykoli-pise-the-independent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Erupce na islandském Reykjanesu může nastat kdykoli, píše The Independent

21.11.2023 17:05 (ČTK)
Poloostrov Reykjanes na jihozápadě Islandu.
Poloostrov Reykjanes na jihozápadě Islandu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na islandském poloostrově Reykjanes nyní bezprostředně hrozí erupce sopky, protože magma je pravděpodobně již velmi blízko k zemskému povrchu, informoval dnes web The Independent s odvoláním na islandský meteorologický úřad. Úřad také rozšířil oblast, pro niž platí riziko výbuchu.
 

Jihozápadem Islandu otřásají od konce října stovky malých zemětřesení denně. "V posledních hodinách se ale seizmická aktivita snížila, což by mohlo naznačovat, že je magma velmi blízko k povrchu," řekla Kristín Jónsdóttirová z islandského meteorologického úřadu, která přitom připomněla podobný scénář události před erupcí na Reykjanesu v roce 2021. "Lidé budou muset v příštích několika dnech čekat se zatajeným dechem, jak se události vyvinou," dodala.

Úřady se přitom obávají, že přesnější místo a čas erupce budou znát pouze s půlhodinovým předstihem.

Kvůli možné katastrofě již byl evakuován rybářský přístav Grindavík s téměř 4000 obyvateli, byly uzavřeny geotermální lázně Modrá laguna a kolem geotermální elektrárny Svartsengi byla vybudována provizorní ochranná zeď.

Blížící se erupci vulkánu Fagradalsfjall podle meteorologického úřadu nasvědčuje i fakt, že v jednom z vrtů u Svartsengi byl zaregistrován sopečný plyn.

Islandští představitelé varovali, že obyvatelé Grindavíku se zřejmě nebudou moci vrátit do svých domovů několik měsíců. Pod oblastí vede až do moře 15 kilometrů dlouhý magmatický tunel a v ulicích a chodnících města se objevily široké pukliny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist