https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/farma-bezdinek-na-karvinsku-vybudovala-sklenik-pro-rajcata-a-energocentrum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Farma Bezdínek na Karvinsku vybudovala skleník pro rajčata a energocentrum

25.5.2024 23:08 | DOLNÍ LUTYNĚ (ČTK)
Farma Bezdínek v Dolní Lutyni na Karvinsku zahájila provoz nového skleníku pro pěstování rajčat a dokončila výstavbu energocentra, které bude v kogeneračních jednotkách vyrábět teplo a elektřinu ze zemního plynu. Celková investice dosáhla téměř 400 milionů korun. Novinářům to dnes řekl jednatel Farmy Bezdínek Jiří Stodůlka.
 
Nový skleník má plochu 3,3 hektaru a produkce rajčat díky němu stoupne farmě zhruba o čtvrtinu. První dvě etapy skleníků farma dokončila v letech 2018 a 2019, nyní mají dohromady plochu 14,5 hektaru. "Ročně vyprodukujeme zhruba 6000 tun rajčat. Podíl na produkci rajčat v České republice z naší farmy je přes jednu třetinu," řekl Stodůlka.

Díky rozšíření farma nabírala nové zaměstnance. „Celkově zaměstnáváme teď necelých 300 lidí. Zhruba 150 lidí máme místních. To je pro nás priorita. Když už pěstujeme česká rajčata pro českého zákazníka, tak vnímáme jako svoji společenskou povinnost, že bychom měli nabídnout práci především místním lidem,“ řekl Stodůlka.

Velká část práce na farmě je ale sezonní, přibližně od dubna do září, a na tu farma najímá zejména Ukrajince. Nejsou to však agenturní zaměstnanci, ale lidé, které farma zaměstnává napřímo.

Jednatel řekl, že díky energocentru farma získala energetickou nezávislost. Elektřinu bude vyrábět v době, kdy je nedostatečná výroba z obnovitelných zdrojů a jádra, nebo v době nedostatku elektřiny v síti. Teplo bude ukládat do akumulační nádrže a následně využívat pro vytápění skleníků. Oxid uhličitý ze spalin zemního plynu po přečištění spotřebuje ve skleníku pro podporu fotosyntézy rostlin. Součástí energocentra budou elektrokotle, které přebytky elektřiny z obnovitelných zdrojů a jaderné energie spotřebují k výrobě tepla.

"U teplárny zůstáváme stále připojení a nějakou malou část tepla stále odebíráme. Pevně věřím, že se s teplárnou domluvíme a naopak v době, kdy budeme mít přebytek tepla, tak že bychom měli mít možnost jim dodávat vlastně do sítě," řekl Stodůlka.

Farma produkuje celoročně rajčata několika odrůd. V ukázkovém skleníku pro veřejnost pěstuje v malém množství i okurky a jako novinku letošního roku i malé melouny. Rostliny opylují čmeláci, které firma kupuje z biofarmy. Podnik zaměstnává i rostlinolékaře a zeleninu pěstuje technologií bez pesticidů. Farma rajčata dodává na tuzemský trh především do řetězců. Čerstvě sklizené plodiny je ale možné koupit i v prodejně v areálu farmy.

"Pro nás je důležité, aby se rozvíjel celý sektor, aby zelinářství v České republice nebylo popelkou, ale abychom aspoň trošku snižovali deficit obchodní bilance v zelenině. Česká republika je totiž v rámci pěstování zeleniny na obyvatelé třetí od konce v celé Evropě. Za námi už je jenom Slovensko a Lucembursko a výrazně víc zeleniny na obyvatele vypěstují takové země, jako je Norsko a Finsko. Takže pro nás je opravdu přání, aby se rozšiřovalo zelinářství a pěstování zeleniny v Česku jako celek," řekl Stodůlka.

Farma Bezdínek je největším produkčním skleníkem pro pěstování rajčat v České republice. Rajčata se pěstují v organickém substrátu a zavlažují se dešťovou vodou. V roce 2021 se farma majetkově začlenila do skupiny SPUR, rodinné firmy ze Zlína, jejíž tržby loni přesáhly dvě miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist