Festival Jeden svět opět ukáže alternativy i odvrácené strany našeho světa
Festival uvede například český dokument Iva Bystřičana Dál nic o nekonečné dostavbě dálnice D8, vedoucí přes chráněnou oblast Českého středohoří. Na jedné straně ekologický aktivista a neschopnost státu dodržovat vlastní zákony. Na druhé straně místní lidé, jimž pod okny denně proudí množství aut a kamionů.
Do přírody bude nejen děti zvát britský filmař David Bond a jeho film Projekt Příroda. Autor se pomocí propracované reklamní kampaně snaží změnit zažité stereotypy a vylákat děti od televize a tabletů do lesa a parků. Více v článku Festival Jeden svět uvede „reklamu na přírodu“, film Projekt Příroda.
Věda, nevěda
Nad životem mezi různorodými chemikáliemi se zamýšlí americký snímek Experiment na lidech. Proč se spotřebitel jednoduše nedozví, jaké chemikálie produkty obsahují? Dá se to změnit? Dokument zachycuje snahu několika sdružení a jednotlivců o zdravější svět.
Genetickým manipulacím se věnuje dokument Plány s DNA. Ukazuje projekty čínské firmy BGI, světové jedničky v oblasti výzkumu genetiky, která využívá benevolence čínských zákonů na poli genetického inženýrství. Film sleduje práci ve futuristické laboratoři a zároveň nastoluje důležité etické otázky.
Žít jinak
Ve filmu Mikrotopie se architekti, stavitelé a umělci z různých částí zamýšlí nad lidskou potřebou bydlení: Kolik místa, věcí a komfortu doopravdy potřebujeme? Snaží se zbavit všeho nadbytečného a zužitkovat už zdánlivě vysloužilé věci - budují ostrovy z odpadků, stany zavěšené na stromech, mikrodomy na kolech, obytné spacáky nebo experimentální městskou parazitickou architekturu.
Zatímco se architekti snaží společenství bez ekologických následků a zbytečností teprve vytvořit, Fin Petri se ve svém snímku Mý věci do podobného experimentu pustil sám a po hlavě. Všechen svůj majetek uložil do skladiště a začal hrát hru s jednoduchým pravidlem: každý den si odtud může vzít pouze jediný předmět a nesmí nakoupit nic nového.
Své vlastní pravidla má i komunita žijící uprostřed Londýna. Na tři roky se do fungování této ekovesnice zapojil i dokumentarista Dean Puckett. Její obyvatelé a hlavní hrdinové snímku Mráz kopřivu nespálí tu i přes nevoli developera, kterému pozemek patří, zažívají pocit pospolitosti a svobody.
Bez moderních výdobytků žili po dlouhou dobu i obyvatelé izolované himalájské země, Bhútánu. Časy se však mění, v zemi je zavedeno televizní vysílání a internet. Přinese nová technika horské vesnici a jejím obyvatelům očekávané štěstí? Odpovědi hledá dokument s jednoduchým názvem: Štěstí.
Odvrácené strany
Vážnější polohu a život ve třetím světě ukazuje dokument Mocipáni. Z obrovského ložiska ropy v Ghaně rozhodně netěží místní obyvatelé, ale zdejší mocipáni. Americký snímek rozkrývá fungování ropného obchodu v politicky nestabilních a ke korupci náchylných zemích.
Korupce, vyvlastňování soukromých majetků, násilné vystěhovávání obyvatel, nevratné dopady na životní prostředí to jsou bolesti i současného Ruska. Kdo je skutečným vítězem a kdo poraženým při přípravě zimních olympijských her v Soči 2014? Skutečnou cenu, kterou museli lidé v Rusku za svátek sportu zaplatit hledá investigativní dokument Putinovy hry.
Do Ruska zve i další film, Metamorfózy, Vypráví o jaderné havárii,, která se dohrála 29. září 1957 se na jižním Urale a o které neměl svět dlouhá léta tušení. Tzv. kyštymská katastrofa je přitom po Černobylu a Fukušimě třetí nejvážnější jadernou havárií v dějinách. Oblast o rozloze 23 tisíc km2 je dodnes kontaminována silnou radioaktivitou a patří mezi nejzamořenější místa světa.
O odvrácené straně, tentokrát amerických zábavních vodních parků SeaWorld, vypovídá také snímek Kosatka. Jaká je psychika zvířat držených v zajetí a jaká rizika z toho plynou pro jejich trenéry a trenérky? zamýšlí se.
reklama