Japonci nevpustili do země hvězdu filmu o zabíjení delfínů
Úřady podle advokáta také podezírají O'Barryho, že má prý blízké kontakty se skupinou Sea Shepherd, která brání lovu velryb, což však jeho klient popírá.
Proti zadržení se odvolal a japonská vláda by měla rozhodnout, zda mu dovolí vstoupit do země, anebo jej vyhostí. Rozhodnutí se očekává v příštích dnech, nic přesnějšího však není známo.
"Zdá se, že Japonsko nedovoluje kritické názory... Japonská vláda podniká rázná opatření proti těm, kdo jsou proti její válce s delfíny," poznamenal O'Barry v prohlášení.
Film The Cove (Zátoka), který zachycuje vybíjení delfínů v zátoce Taidži na jihu Japonska, vyhrál Oscara v roce 2010 jako nejlepší dokumentární film. V Japonsku jeho tehdejší uvedení provázely protesty nacionalistických skupin, které ho považují za "protijaponský" film, útočící na tamní tradice. Některé kinosály dokonce kvůli protestům musely promítání zrušit, což vyústilo v rozsáhlou debatu o svobodě slova.
Filmařům se podařilo zabíjení delfínů natočit i přesto, že přístup do zátoky byl chráněn ostnatým drátem a většinu záběrů museli natočit tajně.
Lov delfínů má v Japonsku dlouhou tradici a rybáři se brání tvrzením, že vybíjení delfíni nepatří k ohroženým druhům. Jíst delfíní maso je prý stejné jako jíst hovězí či drůbeží maso.
Přesto kvůli snímku čelí čím dál tím větší kritice ochránců přírody.
Většina Japonců delfíní maso nejí a mnozí tvrdí, že jim zabíjení delfínů nahání hrůzu a že se přidali ke kampani proti tomuto lovu. Podle ochránců přírody je hlavním účelem lovu odchytit živé jedince k lukrativnímu prodeji do akvárií; prodej delfíního masa je prý bonus navíc.
O'Barry již dříve čelil potížím u japonských úřadů, ale nyní byl poprvé takto zadržen. Jeho snažení o ochranu delfínů však podporuje například známý zpěvák Sting, bývalý bubeník kapely Guns N' Roses Matt Sorum či americká velvyslankyně v Japonsku Caroline Kennedyová.
reklama