https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/kniha-fotografii-ukazuje-zanikly-svet-pod-lipenskou-prehradou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kniha fotografií ukazuje zaniklý svět pod Lipenskou přehradou

4.8.2016 13:16 | LIPNO N.VLT. (ČTK)
Při sestavování knihy se autorům podařilo nalézt a sestavit dosud neznámé panorama krajiny kolem Horní Plané, nechybí nejstarší dochovaný snímek grafitových dolů z roku 1872, nejstarší dochovaná pohlednice, která zachycuje Černou v Pošumaví v roce 1899 nebo panoramatické záběry dokumentující postupné zatopení Frymburka
Při sestavování knihy se autorům podařilo nalézt a sestavit dosud neznámé panorama krajiny kolem Horní Plané, nechybí nejstarší dochovaný snímek grafitových dolů z roku 1872, nejstarší dochovaná pohlednice, která zachycuje Černou v Pošumaví v roce 1899 nebo panoramatické záběry dokumentující postupné zatopení Frymburka
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zmizelou podobu Vltavy a dávné šumavské přírody, měst či lidí před vznikem Lipenské přehrady ukazuje kniha Lipno krajina pod hladinou. Kniha dává prostřednictvím 280 historických snímků pocházejících většinou z Fotoateliéru Seidel, ale například i archivu ČTK nahlédnout do míst, která jsou dnes skryta pod hladinou. Knihu dnes na tiskové konferenci v Lipně nad Vltavou představili tvůrci knihy.
 

Snímky pocházejí z let 1872 až 2015. Podle autorů knihy jsou mnohé z nich publikovány poprvé. Některé jsou sice známé, ne však v předkládané kvalitě a souvislostech.

Při sestavování knihy se autorům podařilo nalézt a sestavit dosud neznámé panorama krajiny kolem Horní Plané, nechybí nejstarší dochovaný snímek grafitových dolů z roku 1872, nejstarší dochovaná pohlednice, která zachycuje Černou v Pošumaví v roce 1899 nebo panoramatické záběry dokumentující postupné zatopení Frymburka.

"Lipenská krajina měla štěstí na řadu znamenitých fotografů. Přicházeli a fotili lidi, vesnice, památky a krajinu, byla to jejich živnost. Netušili, že zachycují scenérie, které jednou pohltí jezero. Vytvořili tak celé svitky reportáží ze zaniklého světa," uvedl jeden z autorů knihy Petr Hudičák z Fotoateliéru Seidel.

Podle něj následně přišla na Lipno další generace fotografů, která krajinu fotila záměrně, protože věděla o záměru vybudovat zde přehradu.

Na fotografiích v knize jsou vedle přírody a krajiny lidé, kteří tu v té době žili - hudebníci, spisovatelé, aristokraté, politici, ale i obyčejní lidé. "Například ti, kteří pracovali na nádraží v Nové Peci, žili tam, kde dnes stojí Marina, kudy pluje vltavický nebo hornoplánský přívoz, kde je frymburské přístaviště, ale i jinde," uvedla další autorka knihy Zdena Mrázková.

Tiskové konference se zúčastnil také dnes 87letý Karel Matzner, poslední z řady deseti stavbyvedoucích lipenské hydrocentrály, který roce 1961 přehradu uváděl do provozu. Zajímavý zážitek má se závěrem celé stavby. "Dofakturace přinesla mé mateřské firmě Vodní stavby, stavební správa 3 Tábor, přes 600.000 korun, což tehdy byly velké peníze. Tehdy to ale způsobilo rozpaky ve vedení stavební správy a mně mírné pokárání. Takové bylo plánované hospodářství," uvedl Matzner.

V knize je zhruba deset fotografií z fotoarchivu České tiskové kanceláře. "Výhodou bylo i to, že jsme mohli využít dobové popisky, které archiv ČTK nabízí. S ČTK spolupracujeme i na dalších projektech," uvedl Hudičák. Ve fotoarchivu ČTK je více než sedm milionů fotek, většina je v digitální podobě, koupit si je může kdokoliv. "Většinou jsou to právě autoři takových děl, jako je tato kniha o zaniklém Lipensku," uvedl šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch.

Společně s knihou vychází i kalendář Musea Fotoateliér Seidel na rok 2017, který také obsahuje dobové snímky z Lipenska. "V kalendáři jsou fotografie, které se do knihy nevešly," uvedl Hudičák.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist