https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/kouzlo-a-umeni-pytlaku-pres-zbrane-ukaze-vystava-v-teplicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vynalézavost pytláků přes zbraně ukazuje výstava v Teplicích

20.7.2016 15:45 | TEPLICE (ČTK)
Rozdíly mezi klasickou a pytláckou zbraní jsou zjevné, úpravy spočívaly ve zjednodušení. Pytlačky byly dlouhé i krátké jako pistole
Rozdíly mezi klasickou a pytláckou zbraní jsou zjevné, úpravy spočívaly ve zjednodušení. Pytlačky byly dlouhé i krátké jako pistole
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Regionální muzeum Teplice
Pytlácké zbraně historické i současné, vyrobené doma v kůlně i profesionální ukáže výstava v teplickém muzeu. Návštěvníci uvidí perličky z nálezů restaurovaných kusů, dozví se něco z dějin pytláctví a zajímavosti o lovné zvěři. Zbraně zapůjčil na výstavu, která začíná 22. července, sběratel Milan Hlásenský.
 

"Všude ve světě je označení člověka, který kradl zvěř, velmi hanlivé, jen Češi mají pytláka, což může zavánět až romantickým hrdinou," říká Hlásenský. "Samozřejmě je to od slova pytel, do kterého si zloděj schovával kořist, batohy tehdy nebyly," pokračuje sběratel, jenž se od sbírání vojenských zbraní dostal k pytlačkám.

Přehlídka nástrojů lidí, kteří si potřebovali přilepšit svůj chudý život, začíná v 18. století a končí v současnosti. "Nejvíce pytláků bylo tam, kde bylo hodně lesů, ale pytlačilo se i na polích a podle toho měli svou výbavu. Také se sdružovali do tlup, jejich veliteli byli bývalí vojáci. Drzost rostla tak, že už se jich báli i hajní a krutost potyček byla pak nevídaná," zmínil Hlásenský. Mezi vybavení pytláků po 1. světové válce patřila třeba vražedná dýka.

Jako se dědila jiná řemesla dědilo se i pytláctví. Jedna ze zbraní na výstavě sloužila zakázanému lovu sto let. Rozdíly mezi klasickou a pytláckou zbraní jsou zjevné, úpravy spočívaly ve zjednodušení tak, aby ji bylo možné schovat pod oděv. "Druhou verzí byl úkryt v lese v dutém stromě. Pytlačky tak byly krátké jako pistole i dlouhé. Lišily se také tím, zda byly na jeleny nebo jen na bažanty," vysvětlil sběratel, který příběhy jednotlivých vystavených kousků poskládal.

Flobertky, upravené malorážky, vzduchovky i praky leží na výstavě vedle dýk či domácí perkusní pistole. Lidé uvidí i salonní zbraně, původně určené pro synáčky z bohatých rodin, kterými se střílelo proti sobě a jsou tak předchůdcem současného paintballu. "Kutilů bylo nejvíce v 50. letech 20. století, kdy bylo vlastnictví zbraně tvrdě trestáno," zmínil Hlásenský. Vystavená rozebíratelná malorážka vyrobená v kůlně, ostřelovací puška s výsuvnou pažbou a optickým zaměřovačem patří k posledním přírůstkům do sbírky. "Pytláctví nevymřelo, bohužel se dnes dostalo jinam, do lesů vjíždí terénní automobily a zvěř střílí lovci třeba kulometem," podotkl Hlásenský.

Výstava v Teplicích věnovaná pytláckým zbraním a pytlákům, kteří museli být v 19. století dobrými běžci, aby utekli myslivcům, zdatnými střelci a výbornými znalci zvěře, je otevřena v muzeu do konce října.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist