Kroměřížskou Květnou zahradu opět oživí barokní slavnost
"Návštěvníky čeká zážitkový program po oba víkendové dny. Ve všech prostorách zahrady si v rámci barokního festivalu užijí zpěv, hudbu, tanec, divadlo činoherní i loutkové, umění ohňostrůjců a bohatou nabídku herních aktivit pro děti i dospělé," uvedla Šnajdarová.
Festival začne v sobotu 3. září v 11:00 chůdařským představením, předehrou k prvnímu koncertu v Rotundě. Na programu bude Michnův cyklus písní Loutna česká v podání Ensemble Inégal. "Je to soubor, který jako první nastudoval Loutnu českou včetně znovuobjeveného houslového partu. Návštěvníci skladbu uslyší tak, jak byla skutečně napsána. Až dosud se to hrálo trošku jinak," uvedla dramaturgyně festivalu Kateřina Fajtlová.
Zlatým hřebem programu bude podle ní večerní vystoupení souborů Musica Florea a Hartig Ensemble ve Velkém skleníku. Hned po něm bude následovat barokní ohňostroj u Jahodového kopečku, k němuž diváci po skončení představení dojdou koridorem nasvětleným lampiony.
Dětem bude v neděli 4. září hrát Vojta Vrtek a Kejklířské divadlo z Doudleb pohádku O kouzelné kuličce. Připravena bude i kejklířská dílna, kde si děti vyzkoušejí žonglování a další triky. Po oba dny navíc na osmi stanovištích v Květné zahradě najdou hry inspirované mýty o Apollónovi, bohu světla, řádu, harmonie a krásy.
Na festivalu vystoupí i olomoucký soubor Ensemble Damian s operou Endymio. Na latinský text piaristy Jana Kopeckého z 18. století složil vedoucí souboru Tomáš Hanzlík novou hudbu. Tu sám označuje za neobarokní a o barokním dramatickém umění tvrdí, že nebylo nijak upjaté.
Festival Hortus Magicus spolupořádá Národní památkový ústav a Muzeum umění Olomouc. Vstupenky lze zakoupit v pokladnách zámku a Květné zahrady v Kroměříži, v Turistickém informačním centru Kroměříž či v pokladně Muzea umění Olomouc. "Lze je také získat prostřednictvím internetu. Více se lidé dozví na stránkách www.hortusmagicus.cz," uzavřela Šnajdarová.
reklama