https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/manual-radi-jak-udelat-hudebni-festival-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Manuál radí, jak udělat hudební festival zeleně

16.7.2010 15:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jak na festivalech šetrně hospodařit s vodou, omezit odpady, šetřit energiemi, výhodněji nakupovat a inspirovat návštěvníky k šetrnému chování k životnímu prostředí? Na tyto otázky odpovídá nová publikace občanského sdružení Konopa určená především organizátorům různorodých kulturních akcí.
 

Rock for people
Na Rock for people 2009 se třídily plasty, papír a hliník.
Ilustrační foto: Podzemnik/Wikimedia Commons

Stostránková publikace se snaží poskytnout pořadatelům jak obecný návod, jak k environmentální problematice přistoupit, tak praktické rady, jak udělat akci přívětivější nejen k životnímu prostředí, ale i samotným návštěvníkům. V přehledných kategoriích týkajících se lidí, odpadů, energií, dopravy, stravování, propagace a nakupování nabízí hned několik tipů s různou finanční i organizační náročností. Průvodce radí zálohovat nádobí a třídit odpad, nabádá používat úsporné kohoutky nebo světla a hudební aparaturu. Navrhuje poskytovat slevy na veřejnou dopravu, propagovat spolujízdu a lépe organizovat dopravu umělců. Další rady se týkají maximálního využívání elektronických medií k prezentaci a upřednostňování nákupu ekologicky šetrného a trvanlivého zboží nebo jeho pronájmu.

Publikace vychází z teorie udržitelného rozvoje, nechybí proto ani sociální rozměr a je doporučováno myslet na znevýhodněné návštěvníky a spolupracovat s místními obyvateli. Co se týká stravování zapomínat by se podle manuálu nemělo ani na návštěvníky z řad vegetariánů či veganů.

V závěru útlé knihy nechybí ani zkušenosti z různě velkých akcí pořádaných v České republice i zahraničí. O udržitelné kulturní akce se snaží již v řadě zemí Evropy, Austrálii nebo USA. Přičemž důvody, které vedou pořadatele k snižování negativních environmentálních dopadů jimi organizovaných festivalů mohou být velmi různorodé. Od upřímného zájmu o ochranu životního prostředí, přes poskytnutí příjemného prostředí nejen návštěvníkům až po motivaci být „in“.

Do čista zeleně

Na českých festivalech je patrná zejména snaha o třídění odpadů. Do letošního projektu Čistý festival společnosti EKO-KOM je v letošním roce zapojeno 20 festivalů. Průkopníky zelených festivalů jsou v České republice zejména hudební festivaly Rock for People a Colours of Ostrava. Rock for People letos uspořádal cyklojízdu z Prahy do Hradce Králové, Colours of Ostrava nabídl svým návštěvníkům slevu na dopravu vlakem.

Publikace, která je závěrečným výstupem mezinárodní Sunny campaign, je v elektronické podobě k dispozici na webových stránkách.

Oficiálně bude Průvodce pro zelenější festivaly pokřtěn dnes na festivalu Mighty Sounds na letišti Čápův Dvůr u Tábora hudební skupinou United Flavour.


reklama

 
Zdeňka Vítková
 twitter
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist