https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/na-indoneske-sumatre-vybuchla-sopka-oblak-popela-dosahuje-tri-kilometru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na indonéské Sumatře vybuchla sopka, oblak popela dosahuje tří kilometrů

3.12.2023 19:19 (ČTK)
Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Marapi. Oblak dosahuje výšky tří kilometrů, jeho bílošedý popel zasypal okolní oblast. Podle úřadů si erupce zatím nevyžádala žádné oběti ani hmotné škody, informovala dnes agentura DPA.
 

V přilehlém okrese Agam obloha s příchodem mraku potemněla. Obyvatelé byli vyzváni, aby zůstali ve svých domovech.

Server Bisnis.com s odvoláním na místní úřad pro ochranu přírody uvedl, že v době erupce bylo na sopce 70 turistů. Záchranáři se je nyní snaží dostat do bezpečí. Všechny turistické stezky na sopce byly dočasně uzavřeny.

Prvotní výbuch sopky vysoké 2981 metrů trval téměř pět minut, uvedl mluvčí indonéského úřadu pro zvládání katastrof Abdul Muhari. Podle vulkanologů však stále pokračují sekundární erupce. Podle indonéského vulkanologického centra PVMBG vykazovala jedna z nejaktivnějších sopek na Sumatře zvýšenou aktivitu od ledna.

Indonésie leží na takzvaném tichomořském ohnivém kruhu - geologicky nejaktivnější oblasti na Zemi, kde jsou sopečné výbuchy a zemětřesení častá. V Indonésii se nachází přibližně 130 aktivních sopek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist