https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/na-sumave-se-objevila-selma-pripominajici-kocku-divokou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Šumavě zachytila fotopast šelmu připomínající kočku divokou Video

10.1.2017 15:46 | VIMPERK (ČTK/Ekolist)
Kočka divoká až do 18. století běžně žila v českých lesích. Postupně vymizela kvůli tomu, že ji zabíjel člověk. Její populaci negativně ovlivnil i přirozený úbytek pralesů
Kočka divoká až do 18. století běžně žila v českých lesích. Postupně vymizela kvůli tomu, že ji zabíjel člověk. Její populaci negativně ovlivnil i přirozený úbytek pralesů
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hnutí DUHA
Fotopasti na jihočeské části Šumavy zaznamenaly pohyb šelmy, která připomíná kočku divokou. Ta zmizela z volné přírody v Česku přibližně před dvěma sty lety. Šelmy pravděpodobně přišly na Šumavu ze sousedního Bavorského lesa. ČTK to řekla Josefa Volfová z Hnutí Duha. Podle ní se dá těžko odhadnout, kolik koček divokých se v Česku momentálně vyskytuje.
 

Monitoring kočky divoké je podle ochránců přírody obtížný. Pozorování komplikuje její skrytý způsob života, malé teritorium i nízká početnost. "Akční rádius tohoto zvířete není nijak velký. Pohybuje se přibližně na dvou kilometrech čtverečních, ale většinou se jedná o těžko dostupná místa," uvedla Volfová. Podle ní je kočka divoká ještě plašší než rys ostrovid, který se na Šumavě také vyskytuje. "Takže pravděpodobnost, že by kočku spatřili turisté, je naprosto minimální," řekla.

Navíc se dá snadno zaměnit za kočku domácí. To jí může být i osudné, podle ochránců přírody se objevujíi případy, kdy je místo toulavé domácí kočky odstřelena právě tato vzácná šelma.

Podle zooložky Správy Národního parku Šumava Elisy Belotti mohou záběry této šelmy ilustrovat nejen její postupný návrat do české přírody, ale vypovídají také o rozvoji monitorovacích technik pro sledování skrytě žijících šelem. "Donedávna bylo jen velmi obtížné zjistit výskyt kočky divoké v naší přírodě, situace se ale změnila s rozvojem fotopastí. Díky těmto zařízením umístěným ve vhodných lokalitách je dnes možné prokázat přítomnost druhů, které doposavad unikali pozornosti zoologů,” vysvětluje.

Kočka divoká až do 18. století běžně žila v českých lesích. Postupně vymizela kvůli tomu, že ji zabíjel člověk. Její populaci negativně ovlivnil i přirozený úbytek pralesů. Přirozeným prostředím této kočkovité šelmy jsou níže položené teplejší oblasti s listnatými a smíšenými lesy. Zde podle přírodovědců vyhledává především okraje lesů, malé mýtiny, v lese ukryté louky a nerušené lesní lemy s bohatou strukturou křovin. Loví hlavně hlodavce

"Naše fotopasti zachytily kočku divokou už před zhruba čtyřmi lety. V Bavorsku bylo v osmdesátých letech vypuštěno asi 120 jedinců kočky divoké a je jisté, že ta populace stále existuje, a není proto vyloučeno, že může být zdrojem pro výskyt v Pošumaví a na Šumavě. Bohužel, pořád je tato šelma ve volné přírodě vzácností," uvedl zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka. Na monitoringu šelem v jihozápadních Čechách spolupracuje Správa Národního parku a CHKO Šumava, jihočeské regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny a organizace Hnutí DUHA a ALKA Wildlife.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist