https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/national-geographic-biokoridory-opravdu-pomahaji-zachovat-biodiverzitu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic: Biokoridory opravdu pomáhají zachovat biodiverzitu

7.9.2006 08:54 | PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor)
Vědci zjistili, že biokoridory skutečně přispívají k záchraně biodiverzity, napsal National Geographic. Až dosud totiž důkaz o tom, že teorie sítě biocenter a biokoridorů funguje v praxi, chyběl. Myšlenka tak byla mnohými stále považovaná za kontroverzní.
 

aljaška
Aljaška
Foto: Ivo Marák
Biokoridory jsou úzké pruhy krajiny, které vzájemně propojují biocentra - izolované lokality, kde žijí původní rostlinná a živočišná společenstva (například přírodní rezervace). Podle vědců pomáhají koridory tím, že umožňují rostlinám a živočichům lepší přístup ke zdrojům. Jiní odborníci se ale domnívají, že při putování biokoridory hrozí živočichům mnohá nebezpečí, například silniční doprava a znečištění. Důkaz, že síť biocenter a biokoridorů (pozn. v České republice známá pod názvem ÚSES - Územní systém ekologické stability) skutečně pomáhá mnohé organismy zachránit, ale dosud chyběl, napsal National Geographic.

Tým vědců pod vedením Ellen Damschenové, ekoložky z Kalifornské univerzity, proto provedl experiment. Před pěti lety rozčlenil pás jehličnatého lesa v Jižní Karolíně do šesti ploch o rozloze 500 metrů čtverečných a teď zjistil, že na plochách, které byly úzkými koridory propojeny s jinými plochami, bylo o dvacet procent více rostlinných druhů než na plochách izolovaných. "Koridory měly pozitivní dopad na diverzitu druhů," řekla Damschenová.

Podle Ellen Damschenové byla teorie sítě biocenter a biokoridorů populární především v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Ve Spojených státech a v Kanadě pracuje nyní asi 800 organizací na vytvoření sítě biokoridorů, která by propojila Yellowstonský národní park a Yukon. V Indii pak existuje šedesát kilometrů dlouhý a deset kilometrů široký koridor propojující významné lokality, kde žijí tygři, dodává National Geographic.

Bez vědeckého důkazu však mnozí pokládali teorii biocenter a biokoridorů za kontroverzní. Nyní však vědci oznámili: "Zjistili jsme, že biokoridory nejsou jenom "ochranářské paradigma". Naopak jsou praktickým nástrojem pro ochranu biodiverzity." Koridory pomáhají rostlinám tím, že zlepšují roznášení semen a pylu a také mění konkurenční podmínky rostlin. "O rostlinách se vždycky myslelo, že jsou takové nepohyblivé, pevně zakořeněné," řekla podle National Geographic Damschenová. "Nebyli jsme si vůbec jistí, jestli za pouhých pět let dostaneme nějakou odpověď. Změny však byly velmi prudké."

Podle článku Johna Roache v National Geographic ze dne 1. 9. 2006
reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist