Nové expozice v plzeňské zoo ukazují soukromí rostlin
Doslova intimní život rostlin popisuje podle něj první expozice, která je v blízkosti pavilonu nosorožců a žiraf. "Na příkladech jsou zde vidět různé vztahy rostlin a okolí nebo jiných organismů - parazitizmus, symbióza, masožravé rostliny. Velice zajímavé také je, jak rostliny cestují. Někdy pomocí vody, jindy větru nebo i přichycené na částech těl živočichů," řekl mluvčí. Zájemci o botaniku zde najdou ukázky samosprašných a cizosprašných, jednodomých i dvoudomých rostlin.
Rostliny, které pomáhají lidem léčit či mírnit zdravotní potíže, ale také jedovou zahrádku s různě jedovatými rostlinami nabízí druhá nová expozice Rostliny v životě člověka. Na více místech v zoo představuje podle světadílů původu zejména užitkové rostliny, potraviny, léčivky. Věnuje pozornost divokým předkům zušlechtěných a masivně pěstovaných rostlin. "Snad jen deset druhů plodin by uživilo lidstvo, člověk ale využívá na 30 000 druhů rostlin," řekl Vobruba. Jedna z expozic je poblíž oslů kulanů, rostliny jihovýchodní Asie ukazuje část nedaleko vodního výběhu nosorožců, jedová zahrádka je před expozicí jedovatých hadů.
Letošní rok věnovala zoo zejména novým botanickým expozicím. V květnu otevřela prostor Hory Evropy, kde na zhruba hektarové ploše představuje ve svahu nad africkou restaurací Kiboko stovky druhů, které rostou na horách v Evropě a nejbližším okolí. V březnu se otevřela výstava Rostliny a mravenci v pavilonu nosorožců. Ještě na podzim chce zahrada nabídnout poslední novou botanickou expozici o mimikrech - o umění hmyzu splývat s okolními rostlinami.
Plzeňská zoo uvádí, že jako jediná v ČR nabízí propojení zoologické a botanické zahrady. Botanická zahrada zahrnuje tisíce rostlin, keřů a stromů z celého světa. Zpočátku byla botanická zahrada oddělenou částí zhruba na dvouhektarové ploše, v posledních 20 letech ale botanické expozice prorůstají do zoologických po celé ploše 21 hektarů areálu zoo.
reklama