https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/petici-za-neziskove-zasobovani-vodou-senat-oznacil-za-neduvodnou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petici za neziskové zásobování vodou Senát označil za nedůvodnou

19.7.2021 17:32 | PRAHA (ČTK)
Za nedůvodnou označil Senát petici, která požaduje mimo jiné neziskové zásobování obyvatel pitnou vodou a ústavní zakotvení práva na přístup k pitné vodě. Podle Pavla Punčocháře z ministerstva zemědělství je petice nadbytečná, když většina jejích bodů se vrací desítky let do minulosti a další už byly vyřešeny.
 

Autoři petice kritizovali zejména privatizace provozování vodovodů a kanalizací. Zástupce petentů Radek Novotný mluvil o protiprávním jednání a o miliardových škodách. Důsledkem jsou vysoké ceny vody, míní. Punčochář podotkl, že platby za vodné a stočné jsou cenou za službu dodávky pitné vody a odvodu a vyčištění vody odpadní. Zisk reguluje ministerstvo financí, připomněl.

Signatáři petice žádají také uzákonění zásady, že zásobování vodou a čištění odpadních vod jsou prováděné ve veřejném zájmu. Kvůli tomu by vodárenské firmy měly být transformovány do podoby veřejně prospěšných, tedy neziskových společností. Vlastnictví, správa a kontrola vody, infrastruktury a hospodaření s vodou musí být v rukou veřejné správy, tedy státu nebo obcí, žádají petenti.

Senátorka Alena Hubáčková (za KDU-ČSL) pokládá za nepřijatelné, že autoři navrhují prakticky znárodnění vodohospodářství. Senátor ODS Tomáš Goláň (ODS) míní, že ve vodohospodářství problémy existují. Důležité podle něho bude, jak se zákonodárci postaví k ústavnímu zakotvení ochrany vody, předloha by měla podle Goláně ochránit i hospodaření na infrastruktuře. V tomto volebním období Sněmovny se ale příslušný návrh ústavního zákona už pravděpodobně nestihne přijmout.

Petici fyzicky podepsalo zhruba 16 800 lidí, a horní komora ji tak musela projednat na své schůzi. Ústavní zakotvení práva na přístup k pitné vodě je jedním z deseti požadavků petice, kterou organizoval Nadační fond Pravda o vodě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist